Największy superjacht na świecie - Azzam

180-metrowy Azzam to arcydzieło wśród superjachtów uważane za największy superjacht na całym świecie

Reklama

Do tej pory Azzam należał do prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Khalifa bin Zayed Al Nahyan, który zmarł 13 maja 2022 roku. Eksperci przypuszczają więc, że wkrótce zyska nowego właściciela.

Jeśli wodna maszyna pojawi się na rynku sprzedażowym, eksperci podejrzewają, że rodzina zmarłego prezydenta ZEA nie będzie chciała oddać jej w przypadkowe ręce. I trudno się temu dziwić…

 

Azzam – luksusowy pałac na wodzie

Podobno początkowo Azzam niczym nie różnił się od innych luksusowych jachtów. Dopiero gdy trafił w ręce szejka, starano się dostosować jego wielkość i wygląd oraz udogodnienia do najwyższych standardów. Podobno Lurssen zaangażowała do jego przebudowy aż cztery tysiące osób! W ten sposób w bardzo krótkim czasie doprowadzono do powstania ultra luksusowego pałacu na wodzie, godnego iście królewskich gości.

Ostatecznie superjacht posiada aż pięć pokładów i jest w stanie pomieścić 36 osób podróżujących przy 70-osobowej załodze. Oferuje mnóstwo luksusowych udogodnień, w tym kino, lądowisko dla helikopterów, centrum treningowe do gry w golfa, siłownię czy basen.

AZZAM - jacht ultraszybki i niesamowicie elegancki 

Zaprojektowanie wnętrz superjachtu Azzam powierzono Christopherowi Leoniemu, który wcześniej pracował nad niektórymi rezydencjami i pałacami prezydenta ZEA. 

Utalentowany projektant wykorzystał misternie fornirowane drewniane meble z intarsją z masy perłowej. Zaprojektował również największy, przeszklony salon, jaki kiedykolwiek zbudowano na statku i zadbał o detale, które sprawiają, że Azzam wygląda niesamowicie elegancko.

Co więcej, pomimo swoich dużych rozmiarów, Azzam może płynąć tak szybko, jak fregata marynarki wojennej z maksymalną prędkością 32 węzłów. 

W czyje ręce trafi Azzam? Być może dowiemy się już niebawem. Nowy właściciel z pewnością zapłaci za niego krocie. Eksperci przewidują, że Azzam może być wart nawet 600 mln dolarów!