Szkocka whisky. Limitowana edycja The Glenturret

Ten rok zdecydowanie należy do The Glenturret, najstarszej działającej destylarni w Szkocji. Jeszcze w lutym jako pierwsza destylarnia na świecie została odznaczona gwiazdką Michelin, a już w tym tygodniu po raz pierwszy w historii ogłosiła wydanie swojego najstarszego single malta w limitowanej edycji z kryształową karafką Lalique.

Reklama

Najstarsza whisky The Glenturret pochodzi z 1972 roku. Spędziła ostatnie pięć dekad, dojrzewając w beczce po sherry, dzięki której uzyskała piękny kolor antycznego dębu. 

Limitowana edycja The Glenturret / materiały prasowe Limitowana edycja The Glenturret / materiały prasowe

Jak zapowiada destylarnia, limitowa edycja zostanie wypuszczona w nakładzie 150 butelek umieszczonych w efektownej, czarnej karafce wyprodukowanej przez francuskiego producenta kryształu Lalique.

Co więcej, już teraz trunek dostępny jest na licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s, do którego trafiła pierwsza limitowana butelka.

Najstarsza whisky The Glenturret na aukcji Sotheby’s

50-letnia whisky The Glenturret, fot. Instagram 50-letnia whisky The Glenturret, fot. Instagram

Pierwsza karafka najstarszej whisky The Glenturret jest jedynym egzemplarzem, który zawiera opakowanie opatrzone grafiką szkockiego artysty Matthew Drapera we współpracy z Method Studio.

- Jesteśmy podekscytowani tym, że po raz pierwszy w historii możemy wydać 50-letnią whisky, ale robienie tego we współpracy z niezwykłymi talentami twórczymi - Lalique, Method i Matthew Draperem - których wartości odzwierciedlają naszą własną filozofię, jest wręcz niesamowite – powiedział w oświadczeniu prasowym dyrektor zarządzający The Glenturret, John Laurie.

Rezultatem naszej pracy jest rzadki i wyjątkowy przedmiot kolekcjonerski, a praca włożona w ten projekt naprawdę oddaje niezwykłą jakość, którą odnajdziemy w środku – dodaje Laurie.

Aukcja trwa od 30 sierpnia do 9 września 2022. Szacunkowa cena sprzedaży wynosi 70 tysięcy dolarów, choć zdaniem Johnny’ego Fowle’a, szefa Sotheby's Whisky & Spirts North America i EMEA, to prawdziwe dzieło sztuki, które można uznać za bezcenne.

- Ta 50-letnia whisky z The Glenturret reprezentuje znacznie więcej niż tylko głębię historii tej destylarni. To jedyna okazja, aby stać się pierwszym właścicielem najrzadszej butelki The Glenturret i zdobyć towarzyszące jej dzieło sztuki – mówił w oświadczeniu Johnny Fowle.