Szkocka whisky. Limitowana edycja The Glenturret
Ten rok zdecydowanie należy do The Glenturret, najstarszej działającej destylarni w Szkocji. Jeszcze w lutym jako pierwsza destylarnia na świecie została odznaczona gwiazdką Michelin, a już w tym tygodniu po raz pierwszy w historii ogłosiła wydanie swojego najstarszego single malta w limitowanej edycji z kryształową karafką Lalique.
Najstarsza whisky The Glenturret pochodzi z 1972 roku. Spędziła ostatnie pięć dekad, dojrzewając w beczce po sherry, dzięki której uzyskała piękny kolor antycznego dębu.

Jak zapowiada destylarnia, limitowa edycja zostanie wypuszczona w nakładzie 150 butelek umieszczonych w efektownej, czarnej karafce wyprodukowanej przez francuskiego producenta kryształu Lalique.
Co więcej, już teraz trunek dostępny jest na licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s, do którego trafiła pierwsza limitowana butelka.
Polecamy
Polecamy
Najstarsza whisky The Glenturret na aukcji Sotheby’s

Pierwsza karafka najstarszej whisky The Glenturret jest jedynym egzemplarzem, który zawiera opakowanie opatrzone grafiką szkockiego artysty Matthew Drapera we współpracy z Method Studio.
- Jesteśmy podekscytowani tym, że po raz pierwszy w historii możemy wydać 50-letnią whisky, ale robienie tego we współpracy z niezwykłymi talentami twórczymi - Lalique, Method i Matthew Draperem - których wartości odzwierciedlają naszą własną filozofię, jest wręcz niesamowite – powiedział w oświadczeniu prasowym dyrektor zarządzający The Glenturret, John Laurie.
– Rezultatem naszej pracy jest rzadki i wyjątkowy przedmiot kolekcjonerski, a praca włożona w ten projekt naprawdę oddaje niezwykłą jakość, którą odnajdziemy w środku – dodaje Laurie.
Aukcja trwa od 30 sierpnia do 9 września 2022. Szacunkowa cena sprzedaży wynosi 70 tysięcy dolarów, choć zdaniem Johnny’ego Fowle’a, szefa Sotheby's Whisky & Spirts North America i EMEA, to prawdziwe dzieło sztuki, które można uznać za bezcenne.
- Ta 50-letnia whisky z The Glenturret reprezentuje znacznie więcej niż tylko głębię historii tej destylarni. To jedyna okazja, aby stać się pierwszym właścicielem najrzadszej butelki The Glenturret i zdobyć towarzyszące jej dzieło sztuki – mówił w oświadczeniu Johnny Fowle.