Wakacje 2023. Ranking turystyczny

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wiosna to też doskonały czas na mniejsze lub większe wyjazdy. Aby ułatwić turystom planowanie podróży, wiele serwisów związanych z turystyką publikuje wszelkiego rodzaju rankingi.

Reklama

Jedno z nowych zestawień dotyczy atrakcji turystycznych na świecie, ale najwyższe miejsca zostały zdominowane przez Europę. Te miejsca są doskonałym pomysłem na wiosenny wypad.

Najciekawsze miejsca w Europie

Firma Stasher niedawno opublikowała ranking najlepszych atrakcji turystycznych na świecie, który przy okazji wyłonił miejsca, które najbardziej rozczarowują turystów.

W pierwszej dziesiątce zestawienia jest aż siedem europejskich miejsc, dlatego postanowiliśmy przesiać wspomniany ranking i wybraliśmy 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Europie. Na ocenę danego miejsca miało wpływ kilka kategorii: średnia ocen z recenzji Google, popularność na TikToku, poziom bezpieczeństwa (na podstawie Global Peace Index), jakość noclegów w pobliżu atrakcji, odległość lotniska międzynarodowego.

Dokąd na weekend w Europie? Budynek parlamentu w Budapeszcie

Najlepszą atrakcją turystyczną rankingu Stashera okazał się budynek parlamentu w Budapeszcie. Neogotycka budowla zdobyła 7,34punkta na 10 możliwych.

To ikoniczne miejsce na mapie Węgier rocznie odwiedzane jest przez 700 tysięcy turystów. Warto zaznaczyć, że Parlament jest imponujący nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz.

Podróżni mogą wejść do środka i zobaczyć hol ozdobiony posągami i kolorowymi witrażami. Wszędzie pojawiają się pozłacane dekoracje i obrazy.

Budynek Parlamentu w Budapeszcie / fot. Nelson Wong on Unsplash Budynek Parlamentu w Budapeszcie / fot. Nelson Wong on Unsplash

Dokąd na weekend w Europie? Disneyland w Paryżu

Na drugim miejscu zestawienia Stashera znalazł się Disneyland w Paryżu. To propozycja dla fanów tego typu rozrywki.

Paryski park rozrywki cieszy się największą popularnością na TikToku. Filmiki z tego miejsca zostały odtworzone przeszło 8 miliardów razy.

Dokąd na weekend w Europie? Błękitna Laguna na Islandii

Trzecie miejsce na podium to propozycja dla osób o jeszcze innych upodobaniach turystycznych. Blue Lagoon na Islandii to błękitne lecznicze termy z wodą o temperaturze 39 stopni Celsjusza.

Ta atrakcja turystyczna zdobyła też najwięcej punktów w kategorii bezpieczeństwa, co jest kolejnym dowodem na to, że Islandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów.

Blue Lagoon na Islandii / fot. Chris Lawton on Unsplash Blue Lagoon na Islandii / fot. Chris Lawton on Unsplash

Najlepsze atrakcje turystyczne w Europie

  1. Budynek Parlamentu w Budapeszcie (Węgry)
  2. Disneyland w Paryżu (Francja)
  3. Blue Lagoon (Islandia)
  4. Plaza de Espana w Sewilli (Hiszpania)
  5. Bazylika św. Piotra na Watykanie (Włochy) - 6. miejsce w ogólnym rankingu Stashera
  6. Akropol w Atenach (Grecja) - 8. miejsce w ogólnym rankingu Stashera
  7. Katedra w Mediolanie (Włochy) - 10 miejsce w ogólnym rankingu Stashera
  8. Koloseum w Rzymie (Włochy) - 12. miejsce w ogólnym rankingu Stashera
  9. Museo Egizio w Turynie (Włochy) - 13. miejsce w ogólnym rankingu Stashera
  10. Galeria Uffizi we Florencji (Włochy) - 15. miejsce w ogólnym rankingu Stashera

 

Które miejsca już odwiedziliście i polecacie? A może dzięki temu rankingowi zaplanujecie najbliższą podróż?