Wszyscy uwielbiamy rankingi, prawda? Te dotyczące trunków są bardzo popularne, a producenci lubią się chwalić, że zdobyli tytuł najlepszego wina lub piwa. Jest nawet ranking najlepszej wody na świecie, którą wybierają "wodni sommelierzy". 

Reklama

Zastanawialiście się, gdzie znajduje np. najlepsza winnica na świecie? Odpowiedź na to postawione pytanie znajdziecie w prestiżowym rankingu „World’s Best Vineyard”, który każdego roku tworzy listę winiarskich perełek, które warto odwiedzić podczas podróży. Która winnica zdobyła tytuł najlepszej na świecie 2023? Oto odpowiedź! 

Catena Zapata z Argentyny najlepszą winiarnią na świecie 2023

Gdzie znajduje się najlepsza winiarnia, do której warto się wybrać? Miłośnicy Europy mogą zapomnieć o Starym Kontynencie. Zapomnijcie również o USA i Australii. Najlepsza winiarnia nazywa się Catena Zapata i znajduje się w Mendozie w Argentynie. To właśnie to miejsce znalazło się na szczycie rankingu „World’s Best Vineyard 2023”, zdobywając również tytuł najlepszej południowoamerykańskiej winnicy.

Pomysł na założenie winnicy Catena Zapata narodził się w 1902 roku. Założycielem był Nicola Catena, włoski imigrant, który zauważył unikatowe walory geograficzne i klimatyczne okolic Mendozy. Obecnie w ramach tej marki funkcjonuje sześć zabytkowych winnic: Angélica, La Pirámide, Nicasia, Domingo, Adrianna i Angélica Sur.

Catena Zapata - najlepsza winnica na świecie 2023 / materiały prasowe Catena Zapata - najlepsza winnica na świecie 2023 / materiały prasowe

Winnice należą do tej samej rodziny od czterech pokoleń. Obecnie zajmują się nimi Nicolas Catena Zapata oraz jego córka Laura Catena. To właśnie starszy Catena zdecydował, że zrewolucjonizuje podejście do wina i wypłynie na szerokie wody. Główną inspirację czerpał z winnic Napa Valley, którzy jako jedni z pierwszych przeciwstawili się włoskiej i głównie francuskiej dominacji.

Kolejnym powodem, dla którego wina z tej winnicy są tak wyjątkowe to fakt, że winogrona są uprawiane na wysokości ponad 1500 m n.p.m. Winnica ta nazwana została Adrianna, od imienia najmłodszej córce Nicolasa Cateny Zapaty.

Można powiedzieć, że to dzięki Nicolasowi możemy dziś usłyszeć i degustować wyjątkowe wina z Argentyny, a praca, którą od dekad wykonują właściciele Catena Zapata to przetarty szlak dla rozwoju winiarstwa na terenie Argentyny. Teraz tytuł najlepszej winnicy tylko osadził te zasługi w historii winiarstwa.

 

Najlepsze winnice na świecie 2023 - World’s Best Vineyard 2023

Ranking oczywiście obejmuje również inne winnice z innych zakątków świata. Na drugim miejscu znalazła się winnica Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal z Rioja. Miejsce to również uznano za najlepszą winnicę w Europie. Założona została w 1858 roku, jest ona natychmiast rozpoznawalna dzięki hotelowi zaprojektowanemu przez Franka Gehry'ego.

Chilijska winnica VIK przeskoczyła na trzecie miejsce (o jedno miejsce do góry), a Creation w Afryce Południowej zajęła czwarte miejsce i została uznana za zwycięzcę klasyfikacji generalnej Afryki.

Catena Zapata / materiały prasowe Catena Zapata Catena Zapata / materiały prasowe Catena Zapata

Na tegorocznej liście znalazły się 23 winnice z Europy, przy czym Francja może pochwalić się największą liczbą docenionych winnic. W sumie dziewięć miejsc z tego kraju znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce. Były to: Maison Ruinart, Bollinger, Billecart-Salmon and Veuve Clicquot.

Warto również dodać, że tegoroczna edycja konkursu "World’s Best Vineyard" cieszyła się rekordowym zainteresowaniem wśród winiarzy. Do rankingu zgłosiło się wiele mniej typowych miejsc, m.in. winnice z Węgier, Gruzji i Libanu.Hiszpania: Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal - najlepsza winnica w Europie

Wybór najlepszej winnicy odbył się 12 lipca 2023 roku w Rioja. W wyborze uczestniczyło 125 jurorów. Ranking podzielił świat na kilka regionów, który każdy posiada własnego „opiekuna”, czyli eksperta.

Na zakończenie wieczoru zeszłoroczny zwycięzca, Antinori nel Chianti Classico (Marchesi Antinori), został wpisany do Galerii Sław Najlepszych Winnic Świata. Tegoroczny zwycięzca, czyli Catena Zapata zostanie wprowadzony na listę w przyszłym roku.

Tak natomiast prezentuje się lista TOP 50 najlepszych winnic na świecie:

1. Catena Zapata (Argentyna)

2. Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal (Hiszpania)

3. VIK (Chile)

4. Stworzenie (Republika Południowej Afryki)

5. Château Smith Haut Lafitte (Francja)

6. Bodega Garzón (Urugwaj)

7. Montes (Chile)

8. Schloss Johannisberg (Niemcy)

9. Bodegas Salentein (Argentyna)

10. Wina El Enemigo (Argentyna)

11. Rippon (Nowa Zelandia)

12. Weingut dr Loosen (Niemcy)

13. Finca Victoria - Durigutti Family Winemakers (Argentyna)

14. Domäne Wachau (Austria)

15. Quinta do Crasto (Portugalia)

16. Quinta do Noval (Portugalia)

17. d'Arenberg (Australia)

18. Château d'Yquem (Francja)

19. Château Pape Clément (Francja)

20. Winnica i winiarnia Jordan (USA)

21. González Byass – Bodegas Tio Pepe (Hiszpania)

22. Maison Ruinart (Francja)

23.Champagne Bollinger (Francja)

24. Bodega Colomé (Argentyna)

25. Viñedos de Alcohuaz (Chile)

26. Henschke (Australia)

27. Abadía Retuerta (Hiszpania)

28. Brooks Wine (USA)

29. Ceretto (Włochy)

30. Bodega Bouza (Urugwaj)

31. Champagne Billecart-Salmon (Francja)

32. Klein Constantia (Republika Południowej Afryki)

33. Château Pichon Baron (Francja)

34. Château de Beaucastel (Francja)

35. Szepsy Winery (Węgry)

36. Delaire Graff Estate (Republika Południowej Afryki)

37. Viña Casas del Bosque (Chile)

38. Château Mercian Mariko Winery (Japonia)

39. Clos Apalta (Chile)

40. Graham's Port Lodge (Portugalia)

41. Château Kefraya (Liban)

42. Quinta do Seixo (Sandeman) (Portugalia)

43. Viu Manent (Chile)

44. Penfolds Magill Estate (Australia)

45. Disznoko (Węgry)

46. Veuve Cliquot (Francja)

47. Chateau Mukhrani (Gruzja)

48. Bodega Diamandes (Argentyna)

49. Bodegas Muga (Hiszpania)

50. Vina Errazuriz (Argentyna)