Najtańsze i najdroższe miejsca na wakacje 2023 – ranking

Lato 2023 zbliża się wielkimi krokami, więc Internet jest niemal zalany najświeższymi rankingami dotyczącymi szeroko pojętej turystyki. Traveller’s Elixir opublikował swoje zestawienie, które przedstawia najtańsze i najdroższe miejsca na wakacje 2023.

Reklama

W rankingu uwzględniono 60 destynacji na całym świecie, a koszty ewentualnego 5-dniowego pobytu wyliczono na podstawie średnich cen hoteli, wyżywienia, transportu i atrakcji turystycznych. Nie uwzględniono tu jednak kosztów dotarcia do tych lokalizacji, ponieważ różnią się one w zależności od miejsca, w którym mieszkamy.

Najtańsze miejsca na wakacje 2023 – Delhi, Indie

Zacznijmy zatem od lokalizacji, które można odwiedzić nie rujnując budżetu. Co ciekawe, w pierwszej 10 nie znalazła się żadna europejska miejscowość. Na szczycie najtańszych miejsc na wakacje 2023 znalazło się Delhi – stolica Indii. Niecały tydzień wakacji w tym mieście kosztować nas będzie średnio 181 dolarów za osobę.

Tętniąca życiem indyjska metropolia słynie ze wyjątkowego połączenia nowoczesności i tradycji. Jej bogata historia i kultura jest bez wątpienia warta poznania. Całe dziedzictwo Delhi ma odzwierciedlenie w architekturze. Zabytki takie, jak Czerwony Fort, Qutub Minar i Grobowiec Humayuna wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najtańsze miejsca na wakacje 2023 – Phnom Penh, Kambodża

Nieco droższa jest stolica Kambodży Phnom Penh, w której średni koszt 5-dniowego pobytu wynosi 224 dolary. W tym mieście znajdziemy wiele atrakcji turystycznych, wśród których najważniejszymi są Pałac Królewski – rezydencja obecnego króla Kambodży oraz Muzeum Narodowe, w którym możemy zobaczyć imponującą kolekcję sztuki i artefaktów Khmerów.

Najtańsze miejsca na wakacje 2023 – Katmandu, Nepal

Ostatnie na podium jest Katmandu, stolica Nepalu z wydatkiem rzędu 229 dolarów. Podobnie jak poprzednicy, miasto tętni życiem i oferuje bogactwo kulturowe i historyczne. Jest to także doskonała opcja dla fanów górskich przygód. Pobliskie Himalaje to raj do trekkingu i wspinaczki górskiej.

Najtańsze miejsca na wakacje 2023 – ranking

Które jeszcze miejsca znalazły się wśród najtańszych? Poniżej przedstawiamy 10 najtańszych lokalizacji z rankingu Traveller’s Elixir:

 1. Delhi, Indie – 181 dolarów,
 2. Phnom Penh, Kambodża – 224 dolary,
 3. Katmandu, Nepal – 229 dolarów,
 4. Tbilisi, Gruzja – 249 dolarów,
 5. Medellin, Kolumbia – 255 dolarów,
 6. Ho Chi Minh, Wietnam – 259 dolarów,
 7. Chiang Mai, Tajlandia – 286 dolarów,
 8. Kair, Egipt – 289 dolarów,
 9. Luang Prabang, Laos – 291 dolarów,
 10. Bangkok, Tajlandia – 292 dolary.

 

Najdroższe miejsca na wakacje 2023 – Monako

Za 5-dniowy pobyt najwięcej zapłacimy wybierając się do Monako. Na wakacje w tym miejscu musimy przygotować średnio 2258 dolarów. Niebotyczne kwoty, które trzeba tu wydać, przestają dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Monako od lat przyciąga bogatych i wpływowych ludzi z całego świata. Jak podaje CNN, niemal 70 proc. mieszkańców Monako to milionerzy!

Dodajmy do tego prestiżowe festiwale i wydarzenia, które się tutaj odbywają cyklicznie. Monako jest gospodarzem m.in. Grand Prix Formuły 1 czy Monaco Yacht Show.

To niewielkie miasteczko jest wypełnione najlepszymi restauracjami, luksusowymi butikami czy rozrywkami na najwyższym poziomie.

Najdroższe miejsca na wakacje 2023 - Saint-Barthélemy

Drugim najdroższym miejscem na wakacje jest Saint-Barthélemy, niewielka wysepka leżąca w Małych Antylach. 5-dniowy pobyt w tym miejscu to wydatek rzędu 2181 dolarów.

Tutaj wakacje regularnie spędzają największe gwiazdy takie, jak Beyonce i Jay-Z, Gwen Stefani czy Kardashianowie.

W Saint-Barthélemy, podobnie jak w Monako, znajdziemy luksusowe wille i hotele, najlepsze restauracje i najwyższej klasy butiki.

Wyspa mierzy 21 km kwadratowych, więc ograniczona przestrzeń i wysokie oczekiwania turystów sprawiają, że ceny są tam maksymalnie wywindowane.

Najdroższe miejsca na wakacje 2023 – Gstaad, Szwajcaria

Podium najdroższych miejsc zamyka szwajcarskie Gstaad, położone w Alpach. Wybierając się do tej malowniczej miejscowości, nasze konto uszczupli się średnio o 2065 dolarów.

Górska miejscowość przyciąga najbogatszych swoją ofertą opływającą w luksusy podobne do tych, które znajdziemy w powyższych lokalizacjach.

Najdroższe miejsca na wakacje 2023 – ranking

Dokąd jeszcze możemy się wybrać pod warunkiem, że mamy zasobny portfel? Poniżej przedstawiamy 10 destynacji, które są najdroższe. Pamiętajcie, że w podanych kosztach nie jest uwzględniony dojazd.

 1. Monako – 2258 dolarów,
 2. Saint-Barthélemy – 2181 dolarów,
 3. Gstaad, Szwajcaria – 2065 dolarów,
 4. Reykjavik – 1918 dolarów,
 5. Bora Bora – 1918 dolarów,
 6. Honolulu, Hawaje – 1914 dolarów,
 7. San Francisco, Stany Zjednoczone – 1885 dolarów,
 8. Nowy Jork, Stany Zjednoczone – 1779 dolarów,
 9. Wielki Kajman – 1637 dolarów,
 10. Wenecja, Włochy – 1548 dolarów.