Najdroższe miasta na świecie 2021 i pędząca inflacja inflacji

Według ekspertów Economist Intelligence Unit, podwyżki cen w wielu miastach przeszła najśmielsze oczekiwania, a obecny okazał się pod tym względem rekordowy.

Reklama

Zdaniem ekspertów, najwięcej zapłacimy, odwiedzając kultowe europejskie miasta oraz najbardziej rozwinięte miasta Azji.

- Stopa inflacji, którą śledzimy w światowych kosztach utrzymania różnych miast, jest najszybsza ze wszystkich notowanych w przeciągu pięciu lat. Przezwyciężyła wskaźniki sprzed pandemii, rosnąc o 3,5 proc. każdego roku – czytamy w raporcie Economist Intelligence Unit.

Tel Awiw najdroższym miastem świata 2021

Wśród europejskich miast z pierwszej dziesiątki najdroższych miast świata 2021 znalazł się Paryż, szwajcarski Zurych, Genewa oraz Kopenhaga. Na samym szczycie listy znajduje się jednak Tel Awiw, który niespełna dwa lata temu zajmował dopiero 10 miejsce. Izraelski awans wynika z umocnienia się szekla w stosunku do dolara.

- Problemy w łańcuchu dostaw, a także zmiany kursów walut i zmieniający się popyt konsumpcyjny doprowadziły do wzrostu cen i innych towarów. Najszybsze wzrosty indeksu WCOL dotyczyły transportu, w którym cena litra benzyny wzrosła średnio o 21 proc. – czytamy dalej w zestawieniu Economist Intelligence Unit.

Które miasta – oprócz Tel Awiwu – znalazły się w pierwszej dziesiątce najdroższych miast świata 2021?

NAJDROŻSZE MIASTA NA ŚWIECIE 2021

1. Tel Awiw, Izrael

2. Paryż, Francja ex aequo Singapur 

3. Zurych, Szwajcaria

4. Hongkong, Chiny

5. Nowy Jork, USA

6. Genewa, Szwajcaria

7. Kopenhaga, Dania

8. Los Angeles, USA

9. Osaka, Japonia

 

Rzym nie jest już tak drogi 

Obok rankingu najdroższych miast świata Economist Intelligence Unit prezentuje zestawienie najtańszych miast. Na szczególną uwagę zasługuje Rzym, który w 2021 roku zanotował największy spadek, z 32. na 48. miejsce. W pierwszej dziesiątce najtańszych miast świata nie znajdziemy jednak żadnej europejskiej metropolii.

NAJTAŃSZE MIASTA NA ŚWIECIE 2021

1. Damaszek, Syria

2. Trypolis, Libia

3. Taszkent, Uzbekistan

4. Tunis, Tunezja

5. Ałmaty, Kazachstan

6. Karaczi, Pakistan

7. Ahmadabad, Indie

8. Algier, Algieria

9. Buenos Aires, Argentyna

10. Lusaka, Zambia