Luksusowe samochody - które z nich są najbezpieczniejsze?

Większość luksusowych aut wyposażona jest w szereg różnych systemów zapobiegających kolizjom, ułatwiających parkowanie i utrzymujących pojazd we właściwym torze ruchu. Istotne jest jednak także bezpieczeństwo pasażerów, a w tej kwestii najbardziej liczy się m.in. wytrzymałość karoserii i skuteczność poduszek powietrznych.

Reklama

Jakość tych dwóch ostatnich elementów jest dokładnie testowana przez kilka światowych instytucji, które dbają o to, by auta zjeżdżające z linii produkcyjnych w razie wypadku nie były pułapkami dla osób znajdujących się wewnątrz. Wśród nich są m.in. amerykański Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego (NHTSA), Instytut Bezpieczeństwa Drogowego (IIHS) czy – najpopularniejszy – Program Oceny Nowych Samochodów (NCAP).

Oto pięć modeli luksusowych aut, które według powyższych instytucji, są jednymi z najbezpieczniejsze na świecie.

BMW serii 3

BMW 3 z 2022 r. to jeden z najbezpieczniejszych luksusowych samochodów na świecie. Według IIHS ten czterodrzwiowy sedan zapewnia doskonałą ochronę przed zderzeniami czołowymi, cechuje się także doskonałą wytrzymałością dachu oraz podpór przy przedniej szybie. Wszystkie modele BMW serii 3 osiągnęły też pięć na pięć gwiazdek w testach zderzeniowych NHTSA od 2011 roku!

Poza tym auto wyposażone jest w systemy zapobiegające kradzieży, poduszki powietrzne z dodatkowym wsparciem oraz przednie i tylne osłony głowy.

Mercedes-Benz klasa E

Mercedes klasa E, fot. Shutterstock Mercedes klasa E, fot. Shutterstock

Mercedes klasy E jest nie tylko dziełem sztuki, jeśli chodzi o wzornictwo i komfort, ale również pod względem bezpieczeństwa. Auto regularnie uzyskuje najwyższe oceny w testach NHTSA, zdobyło też nagrodę Top Safety Pick+ – najwyższy standard bezpieczeństwa IIHS. Klasa E również w badaniach tej instytucji otrzymało prawie wyłącznie najwyższe noty.

Poza doskonałą wytrzymałością, klasa E posiada też kilka funkcji charakterystycznych wyłącznie dla aut Mercedesa. Są to kamera 360 stopni, czujnik ciśnienia we wszystkich czterech oponach oraz system redukujący hałas w razie wypadku, który chroni przede wszystkim… bębenki uszne pasażerów.

Lexus ES 350

Odkąd Lexus ES 350 został przeprojektowany w 2019 r., pozostaje jednym z najbezpieczniejszych luksusowych aut na świecie. We wszystkich testach zderzeniowych oraz testach systemów unikania kolizji w IIHS auto uzyskuje oceny od dobrych po najwyższe z możliwych, podobnie jest w przypadku testów przeprowadzanych przez NHTSA.

Wszystkie warianty Lexusa ES 350 są też wyposażone w zestaw systemów bezpieczeństwa zaprojektowanych przez markę. Obejmuje on takie funkcje, jak system korekty pasa ruchu i rozpoznawania znaków drogowych, inteligentne światła drogowe, a także wykrywanie martwego punktu oraz pieszych z tyłu.

Unikatowym elementem jest natomiast systemem zmniejszania urazów kręgosłupa szyjnego, który aktywuje się w przypadku uderzenia w tył auta. Podczas kolizji oparcia przednich siedzeń przesuwają się, absorbując większość energii kolizji. Samochód wyposażony jest też w 10 poduszek powietrznych zapewniających pełną ochronę wszystkich pasażerów.

Tesla Model 3

Tesla Model 3, fot. Shutterstock Tesla Model 3, fot. Shutterstock

NHTSA oceniło 11 z 13 różnych wersji Tesli Model 3 i wszystkie z nich otrzymały pięć gwiazdek w testach zderzeniowych. Co więcej, Model 3 z 2022 roku zdobył nagrodę Top Safety Pick+, najwyższy standard IIHS. Dlatego nie ma wątpliwości, że auto produkowane przez firmę Elona Muska jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów na świecie.

Auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w 3,1 sekundy i ma zasięg 576 km na jednym ładowaniu, a jego autopilot wyposażony jest w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i wygody, które zapewniają płynną pomoc w prowadzeniu.

Volvo V60 Cross Country

W 2022 r. IIHS przyznało wyróżnienie Top Safety Pick+ aż jedenastu samochodom Volvo w różnych kategoriach. Jest to dowód na to, że prawie każde aut szwedzkiego producenta jest wyjątkowo bezpieczne na drodze.

Volvo V60 Cross Country jest jednak szczególnie zaawansowane w kwestiach systemów bezpieczeństwa. Wśród nich najciekawszymi są funkcje wykrywania dryfowania i automatycznej korekty w celu uniknięcia kolizji. Istnieje również system ostrzegania w ruchu poprzecznym, który informuje kierowcę o zagrożeniu podczas cofania pojazdu przy ograniczonej widoczności.

Jedną z najlepszych funkcji V60 Cross Country jest jednak transparentny panel HUD, który wyświetla informacje takie jak prędkość czy obroty na przedniej szybie lub przezroczystym panelu na desce rozdzielczej. W praktyce oznacza to, że kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi, by sprawdzić istotne wskaźniki samochodu w trakcie jazdy.