Ford GT Mk IV 2022 - najmocniejszy Ford GT w historii

Oto najnowsza, limitowana edycja modelu Ford GT. Wygląda znajomo? Jeśli tak, to dlatego, że marka swoim najnowszym projektem postanowiła oddać hołd legendarnemu Fordowi GT40 Mk IV, który w 1967 r. wygrał wyścig Le Mans. Na tym podobieństwa między tymi dwoma autami się jednak kończą. Nowy Ford GT pod karoserią to bowiem zupełnie inny samochód.

Reklama

Wyposażony jest w 3,5-litrowy, podwójnie turbodoładowany silnik V6 EcoBoost, który został specjalnie zaprojektowany po to, by przebić granicę 800 koni mechanicznych.

To w połączeniu z wyścigową skrzynią biegów, adaptacyjnym zawieszeniem i karoserią wykonaną w całości z włókna węglowego czyni z nowego Forda GT „najbardziej ekstremalnego” przedstawiciela swojej serii. Chyba nie musimy dodawać, że auto przeznaczone jest wyłącznie na tor wyścigowy.

2023 Ford GT Mk IV 2022, fot. materiały prasowe 2023 Ford GT Mk IV 2022, fot. materiały prasowe

– Nic nie powstrzymywało oryginalnego GT40 Mk IV przed osiąganiem maksimum swoich możliwości na torze, a nowy Ford GT Mk IV jest pod tym względem taki sam – powiedział w oświadczeniu prasowym Mark Rushbrook, dyrektor Ford Performance Motorsports.

Dzięki jeszcze bardziej zaawansowanej inżynierii i nowemu nadwoziu z włókna węglowego, Mk IV jest naszym ostatecznym pożegnaniem z tym supersamochodem – dodał Rushbrook.

Nowy Fort GT / materiały prasowe Nowy Fort GT / materiały prasowe

Tak, najnowszy Ford GT to już niestety ostatni wariant tego kultowego modelu. Auto powstanie w zaledwie 67 egzemplarzach, a ceny każdego z nich będą zaczynać się od 1,7 mln dolarów. Za tę kwotę można by kupić siedem Lamborghini Huracánów!

Ford ponadto zamierza dokładnie wyselekcjonować wszystkich szczęśliwców, którym udostępni swój najnowszy projekt, a pierwsze dostawy auta zaplanowane są na drugi kwartał 2023 roku.