Odnaleziono nowy posąg Moai na Wyspie Wielkanocnej, czy jak określają tę wyspę mieszkańcy – na Rapa Nui. Figura była zakopana w dnie wyschniętego jeziora.

Reklama

Wyspa Wielkanocna – archeolodzy znaleźli posąg Moai

Terry Hunt, profesor archeologii na Uniwersytecie Arizony, który specjalizuje się w badaniach nad Rapa Nui, powiedział:

- Myślimy, że znamy wszystkie Moai, ale potem pojawia się nowy. Nie znaleziono do tej pory Moai w wyschniętym dnie ani w miejscu, które wcześniej było jeziorem, więc jest to pierwszy taki przypadek. 

Archeolodzy dalej prowadzą wykopaliska w poszukiwaniu kolejnych posągów. Liczą również na znaleziska w postaci narzędzi, którymi mogły zostać wykonane te monolityczne posągi.

Moai na Wyspie Wielkanocnej / Shutterstock Moai na Wyspie Wielkanocnej / Shutterstock

Moai – historia posągów na Wyspie Wielkanocnej 

Na Wyspie Wielkanocnej znajduje się około 1000 posągów Moai. Te monolityczne postacie ludzkie zostały wyrzeźbione w skale wulkanicznej około 500 lat temu przez polinezyjskie plemię Rapa Nui. Posągi zostały umieszczone w pierścieniu wokół wyspy, zwrócone tyłem do oceanu. Przypisuje się temu znaczenie astrologiczne, zakładające że każdy z nich patrzył w stronę zachodu słońca, występującego każdego dnia, w nieco innym miejscu horyzontu.

Figury Moai przedstawiają niekompletną sylwetkę człowieka, wszystkie są do siebie bardzo podobne. Różnią się jedynie wielkością i wysokością, a każda z rzeźb składa się z wielkiej głowy, z zarysowanymi częściami twarzy oraz tułowia z opuszczonymi rękoma. Znakiem charakterystycznym tych rzeźb są duże, podłużne uszy.

- Moai są ważne, ponieważ naprawdę reprezentują historię ludu Rapa Nui. Byli boskimi przodkami wyspiarzy – dodał Terry Hunt, zachwycony swoim najnowszym odkryciem. 

- Są ikonami rozpoznawalnymi na całym świecie i reprezentują fantastyczne dziedzictwo archeologiczne tej wyspy - podsumował archeolog. 

 

Posągi Moai – tajemnica przeznaczenia

Nie jest pewne, w jakim celu pradawni mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej rzeźbili posągi. Jedna z teorii mówi, że  Moai ucieleśniają duchy przodków – długouchych. Inni zakładają, że  po opuszczeniu wyspy przez króla Hotu Matua miały chronić i przechwytywać nadnaturalne moce. Istnieją także teorie, zakładające przybycie kosmitów.

Nie jest również pewne, jak te monumentalne rzeźby były transportowane i pionowo ustawione. Wielce prawdopodobne jest, że posągi były transportowane za pomocą drewnianych beli. Niektórzy jednak twierdzą, że w tym celu wykorzystywano jedynie liny i ludzkie ręce. Na ten moment nie istnieją jednak żadne dowody potwierdzające, którąś z tych teorii, dlatego archeolodzy się nie poddają i dalej prowadzą wykopaliska w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania.