Finlandia: Na tej wyspie nie skorzystasz z telefonu?

Obowiązkowy ekwipunek na wakacje? Strój kąpielowy, przewodnik lub mapa, krem z filtrem, jakieś nakrycie głowy, wygodny plecak… Ach, no tak. Jeszcze smartfon. Przecież nie obędzie się bez setki zdjęć, filmów i relacji w mediach społecznościowych. Jeśli zależy wam przede wszystkim na tym aspekcie, przemyślcie dobrze miejsce, do którego chcecie się wybrać.

Reklama

Wyspa Ulko-Tammio w Finlandii, jeden z 41 parków narodowych w tym kraju, zmienia się w strefę bez telefonu i zachęca do prawdziwego cieszenia się naturą. "A kto to przyszedł? Pan maruda. Niszczyciel dobrej zabawy, pogromca uśmiechów dzieci" – chcielibyście powiedzieć. A może taki cyfrowy detoks faktycznie sprawi, że wakacje będą jeszcze bardziej udane?

Niezamieszkana przez ludzi wyspa Ulko-Tammio znajduje się we wschodniej części Zatoki Fińskiej. Będziecie mieli tam okazję podziwiać wspaniałe, naturalne krajobrazy oraz rzadką lokalną faunę. Po co to psuć?

- Chcemy zachęcić wczasowiczów do wyłączenia swoich inteligentnych urządzeń i zatrzymania się, aby naprawdę cieszyć się wyspami - powiedział w oficjalnym oświadczeniu Mats Selin z Visit Kotka-Hamina, czyli organizacji zarządzającej wyspą.

Turystyka bez smartfona. Detoks od mediów społecznościowych i technologii

Od razu dodam, że nie musicie się martwić. Zarządcy wyspy jedynie zachęcają, aby turyści weszli w interakcję z otaczającą ich przyrodą, a także innymi odwiedzającymi, dzięki czemu ich wrażenia z pobytu będą naprawdę niezapomniane.

Wyspa Ulko Tammio / Annika Ruohonen (materiały promocyjne) Wyspa Ulko Tammio / Annika Ruohonen (materiały promocyjne)

 

Nikt nie będzie jednak stał nad wami z batem i nie zareaguje, kiedy wyciągniecie telefon, żeby w nagłym wypadku wezwać pomoc. Zresztą na terenie całej wyspy działa sieć komórkowa. Stefa bez smartfona jest raczej zachętą, nie przymusem.

- Wyłączenie telefonu, odkrywanie natury i spotykanie się z ludźmi twarzą w twarz z pewnością poprawi nastrój i samopoczucie - uważa Sari Castrén, psycholog i kierownik ds. badań w Fińskim Instytucie Zdrowia i Opieki Społecznej.

Sari uważa też, że nawet krótka przerwa od scrollowania mediów społecznościowych może otworzyć przed nami zupełnie inne doświadczenia.

Ulko-Tammio wydaje się idealnym miejscem na odpoczynek od technologii. Turyści mogą nocować tam zarówno pod namiotem (kiedy ostatnio spaliście pod namiotem!?), jak i w przeznaczonych do tego domkach. Dodatkowo wszystkie szlaki turystyczne są rewelacyjnie oznaczone, nie będzie więc potrzebna nawigacja w telefonie.

Na wyspę możecie dostać się prywatną łodzią lub wodną taksówką kursującą z pobliskiej miejscowości Varissaari. To co? Gotowi na przygodę?