Na te badania czekaliśmy aż 150 lat! Oto największy kwiat ukryty w bursztynie z Morza Bałtyckiego

Naukowcy właśnie przedstawili wyniki badań dotyczących największego kwiatu ukrytego w bursztynie z Morza Bałtyckiego. Jego wiek określa się nawet na 38 milionów lat i wszystko wskazuje na to, że właśnie stał się ewenementem na skalę świata.
Największy kwiat w bursztynie z Morza Bałtyckiego
Na te badania czekaliśmy przeszło 150 lat! Dr Ewa-Maria Sadowska z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie oraz dr Christa-Charlotte Hoffmann z Uniwersytetu Wiedeńskiego właśnie zakończyły serię analiz nad pochodzeniem i specyfiką największego kwiatu ukrytego w bursztynie z Morza Bałtyckiego.
Największy kwiat w bursztynie z Morza Bałtyckiego / Scientific Reports
Nazwany przez naukowców "bursztyn X4088" przez ponad sto lat znajdował się w Federal Institute for Geosciences and Natural Resources (BGR) w Berlinie. Mówi się jednak, że dopiero teraz został odkryty „na nowo”, a jego dogłębną analizę opisano w czasopiśmie „Scientific Reports”.
Jak czytamy, kwiat ukryty w bursztynowej skamielinie został odnaleziony w 1872 roku u wybrzeży dzisiejszego Kaliningradu i mierzy prawie 3 cm wielkości - to dosyć nietypowe zjawisko, biorąc pod uwagę fakt, że tego typu okazy standardowo są trzy razy mniejsze.
Największy kwiat w bursztynie z Morza Bałtyckiego / Scientific Reports
Wydaje się jednak, że jego wielkość gra jedynie na korzyść wszystkich, którzy zastanawiają się nad tym, jak wyglądał świat przed milionami lat. Bursztyny są pewnego rodzaju kapsułami czasu. Mogą zachowywać inkluzje roślin i zwierząt przez miliardy lat z największymi szczegółami.
Jakie wnioski wysnuto zatem na podstawie nowych badań?
Naukowcy obalają bursztynowe mity
"Bursztyn X4088" po raz pierwszy został przebadany 150 lat temu. Stwierdzono wówczas, że ukryty w nim kwiat to Stewartia, rodzaj należący do rodziny herbatowatych. W kolejnych latach jednak powoli odchodzono od tego wniosku.

Nowe analizy natomiast wykazały, że bursztyn może liczyć od 34 do 38 milionów lat. Co ciekawe, w jego wnętrzu odnaleziono ziarenka pyłku uwolnione przez pręciki kwiatu.
- Pierwotna nazwa rodzajowa tego okazu brzmiała Stewartia z rodziny roślin Theaceae, ale w oparciu o morfologię pyłku, ten wniosek okazał się błędny. Zaznaczmy, że kiedy okaz został po raz pierwszy zbadany w XIX wieku, nie odkryto ani nie zbadano pyłku- mówi w komunikacie prasowym dr Ewa-Maria Sadowska.
Ziarenka pyłku wydobyto za pomocą skalpela, a następnie zbadano pod skaningowym mikroskopem elektronowym. Dzięki temu badaczki mogły zaklasyfikować bursztynowy kwiat do azjatyckiego gatunku Symplocos.
- Nasze nowe odkrycia dotyczące tej niezwykłej i pięknej inkluzji kwiatowej to dodatkowe elementy układanki, które pozwalają nam rozszyfrować florę bałtyckiego lasu bursztynowego i zrozumieć klimat przeszłości. Ta nowa wiedza pomaga nam uzyskać głębszy wgląd w lasy w historii Ziemi i zrozumieć ich ewolucję w czasie i przestrzeni – dodaje dr Ewa-Maria Sadowska.
Polecamy
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w lutym 2023 otworzy nas na miłość. Księżycowy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
- 2 Zielona kometa 2023 właśnie mija Ziemię. Taka okazja trafia się raz na 50 tysięcy lat!
- 3 Najdroższa aukcja WOŚP 2023: Weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską pobił kolejny rekord
- 4 Oto nowy najdroższy samochód we wszechświecie! "Motoryzacyjny jednorożec" został sprzedany za prawie 10 mln euro
- 5 Niebezpieczne związki w kosmetykach. Eksperci chcą zbadać 24 substancje, a zaczną od kremów z filtrem UV
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Bill Gates walczy o planetę, podróżując prywatnym samolotem. I nie uważa tego za hipokryzję

Skoda, Audi czy Mini Morris - jakimi markami aut jeżdżą najmądrzejsi kierowcy? Ciekawe wyniki badań

Królowa Śniegu wróciła do Polski. Ta polska wieś hitem internetu. "Zaspy jak za starych dobrych czasów"

Figurki z Kinder Niespodzianki na celowniku kolekcjonerów. Niektóre mogą być warte fortunę!
