Śląsk: Przystań sportów wodnych przy Jeziorze Paprocańskim odzyska blask
10 lipca 2023 roku Tyski magistrat podpisał umowę na realizację inwestycji „Przystań sportów wodnych przy Jeziorze Paprocańskim”. To ostatni etap zagospodarowania części Jeziora Paprocańskiego w Tychach. Przedsięwzięcie zakłada wybudowanie nowoczesnej mariny dla działających w tych okolicach klubów żeglarskich. Planowane jest także wybudowanie pomostów pływających, sieci elektroenergetycznej, instalacji oświetleniowej, infrastruktury dla pieszych i punktów dystrybucji wody.
Marina nad Jeziorem Paprocany w Tychach, wizualizacja / Biuro Architektoniczne RS+
Polecamy
Nowa marina nad Jeziorem Paprocany w Tychach
Nim ruszy budowa nowoczesnej mariny, w pierwszej kolejności konieczna będzie rozbiórka istniejących obiektów, pomostów i usunięcie sprzętów wodnych.
- W ich miejscu powstanie budynek przystani sportów wodnych, ale także siedziska, stojaki na rowery, kosze na śmieci. Teren zostanie oświetlony, będzie także monitorowany - skomentowała Hanna Skoczylas, wiceprezydent Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
Niestety do wycinki pójdą także drzewa, które kolidują z inwestycją. Magistrat zapewnia jednak, że w ich miejsca wykonane będą nowe nasadzenia w postaci drzew i krzewów.
Tychy: Marina przy Jeziorze Paprocańskim to najdroższa inwestycja wodna na Śląsku
Wartość projektu mariny osiągnęła imponującą sumę 23 milionów złotych, co stawia obiekt wśród największych inwestycji na Śląsku w dziedzinie rekreacji wodnej. Marinę zaprojektowała pracownia projektowa RS+ Robert Skitek, która na swoim koncie ma niesamowite realizacje przestrzeni miejskich, na terenie Śląska. Planowe otwarcie mariny ma nastąpić za dwa lata – tyle czasu na przebudowę otrzymało Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o.
Jezioro Paprocany w Tychach / WIkimedia Commons
Jezioro Paprocany w Tychach: Letnie miejsce rekreacji na Śląsku
Jezioro Paprocany to sztuczny zbiornik wodny położony w centrum Tychów, którego historia sięga 1870 roku. Wówczas należał on do dawnej Huty Paprocany. Dziś miejsce po wyrobisku stanowi centrum rekreacji wodnej dla mieszkańców Górnego Śląska oraz zbiornik retencyjny. Akwen słynie z czystej wody, co cieszy także okolicznych wędkarzy.
Teren otacza bogata roślinność, będąca pozostałością Puszczy Pszczyńskiej. Ponadto jezioro oferuje bogate zaplecze rekreacyjne w postaci plaży, strzeżonego kąpieliska, wypożyczalni sprzętów wodnych. Latem rejon ten, to prawdziwe centrum kulturalne z koncertami i imprezami plenerowymi. Kto jeszcze nie był, koniecznie musi to nadrobić!