Elvis słynął ze swojego zamiłowania do cadillaców. Choć żył zaledwie 42 lata, Król Rock and Rolla posiadał łącznie ponad 200 różnych aut tej marki, a większość z nich rozdał swoim przyjaciołom i rodzinie. Dlatego też tym większą gratką dla fanów motoryzacji i legendarnego artysty może być fakt, że wystawiony na aukcję przez Car & Classic żółty cadillac fleetwood brougham z 1975 r. jest jedynym znanym samochodem zarejestrowanym na nazwisko Presleya.

Reklama

 

Jeden z ostatnich samochodów Elvisa

Król Rock and Rolla kupił pastelowo żółtego fleetwood broughama 26 września 1974 r., niecałe trzy lata przed swoją przedwczesną śmiercią i jeździł nim zaledwie rok, zanim oddał go… swojemu lekarzowi drowi George’owi C. Nichopoulosowi. Następnie Nichopoulos używał samochodu przez kolejne 10 lat, do roku 1985, gdy sprzedał go obecnemu posiadaczowi. Ten pozbył się auta w latach 90., ale ponownie odkupił je już w latach dwutysięcznych. Teraz sprzedaje je po raz drugi.   

Mimo niemal pięciu dekad na karku i dość długiej listy właścicieli cadillac Elvisa zachowany jest jednak w niemal idealnym stanie. Jego przebieg wynosi niecałe 3 tys. km, karoseria nie ma żadnych śladów rdzy, a wnętrze wygląda niemal jak z salonu. Cała historia auta jest też udokumentowana do tego stopnia, że żaden inny cadillac, który znajduje się obecnie w muzeum Elvisa, nie może pochwalić się tak szczegółową dokumentacją.

Cadillac fleetwood brougham Elvisa Presleya - wnętrze/fot. Car & Classic Cadillac fleetwood brougham Elvisa Presleya - wnętrze/fot. Car & Classic

Cadillac fleetwood brougham - specyfikacja

Samochód posiada biały winylowy dach, figurkę Bogini na masce, oryginalny żółty lakier oraz mnóstwo chromowanych części. Wykończenie wnętrza również utrzymane jest w pastelowo żółtych odcieniach, ponadto znajduje się tam drewno oraz wzorzysty welur, który pokrywa oba rzędy siedzeń. Wszystko oczywiście jest oryginalne – nawet wyblakłe dywaniki i pęknięta kierownica.

Jako że auto pochodzi z lat 70., a więc z okresu, kiedy samochody rozmiarowo były bliższe łodziom, cadillac Elvisa jest wprost olbrzymi. Pod maską znajduje się potężny silnik V8 o pojemności 8,2 litra i mocy 190 koni mechanicznych. Trudno określić jednak jego stan ze względu na bardzo niski przebieg.

Auto wystawione jest na publiczną licytację w serwisie Car & Classic, a jego obecna cena jest zaskakująco niska biorąc pod uwagę jego wyjątkową historię. Aktualnie najwyższa złożona oferta wynosi ledwie 31 tys. euro.