Candie Frazier, była moderatorka treści na TikToku, złożyła w Centralnym Sądzie Okręgowym w Kalifornii pozew, w którym dowodzi, że platforma i jej firma-matka ByteDance nie podejmują wystarczających działań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego pracowników, którzy każdego dnia stykają się z tysiącami traumatyzujących materiałów wideo.  

Reklama

12-godzinny festiwal przemocy

W uzasadnieniu pozwu Frazier opisała m.in. swój typowy dzień pracy. Według jej relacji wynajmowani przez zewnętrzne firmy moderatorzy spędzają przeciętnie 12 godzin dziennie przeglądając treści udostępniane na TikToku. Przez cały ten czas mają kontakt z tysiącami nagrań przedstawiającymi „akty ekstremalnej przemocy i brutalności”. Sama Frazier opisuje, że regularnie oglądała materiały obrazujące masowe strzelaniny, gwałty, okaleczenia zwierząt, akty kanibalizmu, wojny gangów czy ludobójstwa.

Jednocześnie by poradzić sobie z olbrzymią ilością materiałów, które napływają na platformę co 25 sekund, moderatorzy muszą oglądać od 3 do nawet 10 filmów naraz. Podczas jednej zmiany mogą z kolei zrobić sobie tylko jedną 15-minutową przerwę w ciągu pierwszych czterech godzin pracy, a następnie dodatkowe 15-minutowe przerwy co dwie następne godziny.

W uzasadnieniu pozwu pojawia się także stwierdzenie, że ByteDance uważnie monitoruje wydajność swoich pracowników i surowo karze „każdy czas nieprzeznaczony na oglądanie filmów”.

Traumatyzujące warunki pracy

Frazier w swoim pozwie przekonuje, że ​​TikTok i jego partnerzy nie spełniają branżowych standardów mających na celu złagodzenie szkód psychicznych związanych z moderacją treści. Wśród najważniejszych środków zapobiegawczych są przede wszystkim częstsze i dłuższe przerwy, dostęp do profesjonalnego wsparcia psychologa oraz zabezpieczenia technologiczne takie jak rozmywanie lub zmniejszanie rozdzielczości ocenianych filmów.

W wyniku licznych zaniedbań ze strony TikToka Frazier opisuje także liczne szkody psychiczne, których doznała przez swoją pracę. Była moderatorka wymienia m.in. „ciężkie psychologiczne traumy, w tym depresję, stany lękowe oraz symptomy stresu pourazowego”.

W pozwie możemy przeczytać: „[Frazier] cierpi na problemy ze snem, a gdy zasypia, dręczą ją przerażające koszmary. Często w trakcie zasypiania odtwarza w swojej głowie filmy, które widziała. Cierpi na silne i wyniszczające ataki paniki.

Przerażające doświadczenia Candie Frazier pokrywają się również z doświadczeniami innych moderatorów pracujących dla gigantów takich jak Facebook, YouTube czy Google. W 2018 roku kancelaria reprezentująca Frazier złożyła podobny pozew przeciwko Facebookowi - w rezultacie platforma musiała wypłacić swoim byłym moderatorom odszkodowania o łącznej wysokości 52 mln dolarów.