Milionerzy i miliarderzy wzywają rządy do opodatkowania najbogatszych, by zmniejszyć poziom nierówności na świecie.

Reklama

Niesprawiedliwość wtopiona w fundament międzynarodowego systemu podatkowego stworzyła kolosalny brak zaufania zwykłych ludzi do światowych elit, które są architektami tego systemu. Mówiąc prościej, przywrócenie zaufania wymaga opodatkowania bogatych. Świat musi żądać, aby bogaci płacili sprawiedliwą część. Opodatkujcie nas, bogatych, i to opodatkujcie nas teraz – czytamy w liście opublikowanym podczas obrad Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

Podatki dla najbogatszych albo „widły”

Nie można bronić systemu, który bez końca powiększa bogactwo najbogatszych ludzi świata, jednocześnie skazując miliardy na ubóstwo, którego można łatwo uniknąć – powiedział Morris Pearl, jeden z sygnatariuszy listu ze stowarzyszenia Patrotic Millionaires i były dyrektor zarządzający w firmie Blackrock.

Abigail Disney dodała z kolei, że list nie jest aktem dobroczynności, ale wyrazem uczciwości, racjonalności i instynktu przetrwania, co w świecie nieustannie pogłębiających się luk majątkowych będzie coraz mniej możliwe.

Pokażcie ludziom na całym świecie, że zasługujecie na ich zaufanie. Jeśli tego nie zrobicie, wszystkie rozmowy nie zmienią tego, co nadchodzi — albo podatki, albo widły. Posłuchajmy historii i wybierzmy mądrze – przekonywali autorzy listu.

Poza Morrisem Pearlem i Abigail Disney list podpisali przedsiębiorca duńsko-irańskiego pochodzenia Djaffar Shalchi, amerykański inwestor venture capital Nick Hanauer, austriacka dziedziczka fortuny Marlene Engelhorn, czy też Gemma McGough, brytyjska bizneswoman i założycielka stowarzyszenia Patriotic Millionaires UK. Pełna treść listu w języku angielskim oraz lista sygnatariuszy znajduje się na stronie In Tax We Trust.

Majątki najbogatszych podwoiły się w czasie pandemii

List otwarty miliarderów i milionerów to już kolejny głos wzywający rządy do większego i bardziej sprawiedliwego opodatkowania najbogatszych, których łączny majątek podwoił się w trakcie pandemii.

Według raportu Oxfam International fortuny dziesięciu najbogatszych ludzi na świecie (m.in. Elona Muska, Jeffa Bezosa, Billa Gatesa) w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły z 700 mld dolarów do 1,5 biliona dolarów, podczas gdy w tym samym czasie dochody 99 proc. ludzkości spadły, w wyniku czego 160 mln osób stanęło na skraju ubóstwa. Aktualnie 2660 miliarderów dysponuje majątkiem równym całej gospodarce Chin.

Gdyby dziesięciu najbogatszych ludzi straciło 99,999 proc. swojego bogactwa, nadal byliby bogatsi niż 99 proc. wszystkich ludzi na tej planecie. W tej chwili dysponują majątkiem sześć razy większym niż 3,1 mld najbiedniejszych ludzi – mówiła Gabriela Bucher, dyrektorka wykonawcza Oxfam International.

Jak z kolei wynika z analizy przygotowanej przez stowarzyszenia Fight Inequality Alliance, Oxfam International i Patriotic Millionaires, roczny próg opodatkowania zaledwie na poziomie 2 proc. dla milionerów i 5 proc. dla miliarderów wygenerowałby dodatkowe 2,52 biliona dolarów w budżetach państw.

Taka kwota wystarczyłaby do tego, by wyciągnąć 2,3 mld ludzi z biedy, wyprodukować odpowiednią liczbę szczepionek dla całej ludzkości oraz zapewnić opiekę zdrowotną i ubezpieczenia społeczne dla najbiedniejszych i niższej klasy średniej (ok. 3,6 mld ludzi).

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie: