Brokatowe ubrania, brokatowe dekoracje, brokatowe cienie do powiek i brokatowe zabawki – brokat jest wszędzie (szczególnie w karnawale), ale totalnie nie jest eko, a przynajmniej nie było aż do teraz. Brokat w tradycyjnej formie zbudowany z mikroplastiku trafiał do mórz i oceanów, zanieczyszczając nie tylko wodę, ale również nasze organizmu.

Reklama

- Zwykłe pigmenty, takie jak stosowany na co dzień brokat, nie są produkowane w sposób zrównoważony. Tworzywa sztuczne dostają się do gleby i oceanów, przyczyniając się do ich zanieczyszczenia. Konsumenci zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że brokat – choć fajny – szkodzi środowisku – mówi prof. Silvia Vignolini o oficjalnym oświadczeniu badawczym.

Teoretycznie powinniśmy z niego kompletnie zrezygnować, jak z plastikowych słomek. Jednak naukowcy uznali, że brokat jest na tyle ważnym elementem naszej egzystencji, że powinniśmy stworzyć jego ekologiczną wersję.

Bio Brokat / Uniwersytet Cambridge Bio Brokat / Uniwersytet Cambridge

Bio brokat, czyli roślinny zamiennik klasycznego brokatu

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge postanowili stworzyć brokat neutralny dla środowiska. Roślinny zamiennik brokatu został wykonany z celulozy z pulpy drzewnej – podobno można go nawet jeść! Błysk natomiast uzyskano dzięki procesowi iryzacji (tęczowania), czyli zjawisku, które można zaobserwować np. na skrzydłach motyli.

Naukowcy wzięli pod lupę celulozę z pulpy drzewnej, ale okazuje się, że do wytworzenia bio brokatu można użyć również innych materiałów roślinnych, a nawet bio resztek, takich jak skórki z bananów, mango czy jabłek.

Biodegradowalny brokat / Uniwersytet w Cambridge Biodegradowalny brokat / Uniwersytet w Cambridge

Biodegradowalny brokat - wielka rewolucja branży kosmetycznej

Zdaniem naukowców wprowadzenie całkowicie biodegradowalnego brokatu może mieć znaczny wpływ na naszą przyszłość. W branży kosmetycznej wykorzystuje się ok. 5 tysięcy ton mikroplastiku rocznie, a statystyki wciąż rosną. I choć zastosowanie celulozy nie jest żadną nowością, specjaliści po raz pierwszy chcą przenieść jej potencjał na skalę produkcji masowej.

Kolejnym rokiem w walce o planetę ma być uruchomienie spółki spin-out, dzięki której już wkrótce bio brokat mógłby trafić do producentów m.in. kosmetyków.

Zatem czy „shine bright like a diamond” zostanie zastąpione przez „shine bright lika a eko-diamond”? Oby!