Zamek Janów Podlaski – miejsce, które pachnie historią

Szum drzew, radosny śpiew ptaków, delikatne powiewy wiatru i cisza - najpiękniejsza melodia natury - po środku tego boskiego krajobrazu wyłania się monumentalny zamek, który cichutko przypomina o tym, że świat był kiedyś zupełnie inny. Tak wygląda pierwsze zetknięcie z czterogwiazdkowym hotelem Zamek Janów Podlaski – jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc na mapie Polski. To właśnie Janów Podlaski otwiera nasz nowy podróżniczy cykl MIEJSCA Z HISTORIĄ, w którym piszemy o wiekowych miejscach, które dziś są wspaniałymi hotelami, SPA czy restauracjami. 

Reklama

Zamek Janów Podlaski uważa się za jedną z największych inwestycji hotelowych ostatnich lat, którą zrealizowano w duchu nowoczesności, ale jednocześnie z wielkim poszanowaniem historii. Cały kompleks powstał na bazie XVIII-wiecznego zamku biskupiego, niegdyś zamieszkiwanym przez biskupa Adama Naruszewicza.

Zamek Janów Podlaski / materiały prasowe Zamek Janów Podlaski / materiały prasowe

I tak, to miejsce naprawdę pachnie historią. Zamek powstał jeszcze w latach 1770-1780 i w ciągu tysiącleci przeżył wiele wzlotów i upadków, a każde z tych mniej lub bardziej burzliwych wydarzeń pozostawiło na nim swoje piętno.

Zamek Janów Podlaski przed renowacją / materiały prasowe Zamek Janów Podlaski przed renowacją / materiały prasowe

Tak naprawdę zamek - a raczej jego pozostałości - trafił w ręce państwa dopiero po II wojnie światowej. Przekazano go wówczas Stadninie Janowskiej, ale nikt nie przykładał do niego większej wagi, przez co każdego roku stawał się coraz bardziej tajemniczy i coraz bardziej opuszczony... 

 

Grupa Arche: Wielka inwestycja Władysława Grochowskiego

Zamek niszczał, przyciągając do siebie jedynie tych, którzy uwielbiają eskapady do ruin. Działo się tak do czasu, kiedy Władysław Grochowski z Grupy Arche postanowił stworzyć monumentalną przestrzeń hotelową z dala od zgiełku miasta.

Zamek Janów Podlaski przed renowacją  / materiały prasowe Zamek Janów Podlaski przed renowacją / materiały prasowe

Warto zaznaczyć, że wówczas zamek był jedynie pozostałością po dawnej rezydencji biskupów. Składał się z ceglanych fundamentów oraz dwóch bocznych skrzydeł. Inwestycja Arche wiązała się zatem z całkowitą odbudową tego miejsca, którą na szczęście wykonano. Dzięki temu dziś możemy się nim zachwycać na nowo.

Luksusowy hotel w sercu Podlasia: Zamek Janów Podlaski

Hotel Zamek Janów Podlaski to czterogwiazdkowa rezydencja konferencyjno-wypoczynkowa położona w samym sercu Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu.

Zamek Janów Podlaski  / materiały prasowe Zamek Janów Podlaski / materiały prasowe

W części zamkowej zachowano cegłę i dekoracyjne elementy historycznych murów. We wschodnim skrzydle posiadłości znajdziemy natomiast odrestaurowane salony i komnaty biskupie, które wzbogacono o gipsatury, oryginalne podłogi z drewna oraz ornamenty.

Zamek Janów Podlaski  / materiały prasowe Zamek Janów Podlaski / materiały prasowe

Jeśli jednak spojrzeć surowym okiem na całe wnętrze tego miejsca, w pamięci z pewnością pozostaną nam przestronne okna, jasne przestrzenie oraz tradycyjne akcenty w formie obrazów z fundacji Leny Grochowskiej, które przejęły funkcję wezgłowia łóżek.

Świątynia Dumania Adama Naruszewicza

Tak jak już wspomnieliśmy, jednym z najznamienitszych mieszkańców Zamku w Janowie Podlaskim był biskup Adam Naruszewicz. Na końcu alei lipowej znajdziemy zatem historyczną grotę, która niegdyś służyła mu jako pracownia i miejsce dumania.

Grota Adama Naruszewicza / Wikipedia Grota Adama Naruszewicza / Wikipedia

Podobno to właśnie w niej przepowiedział upadek i niewolę Polski oraz opracowywał swoje postulaty Konstytucji 3- maja. Legendy mówią, że duch biskupa wciąż przechadza się po tym miejscu, opowiadając przybyszom swoje rozmyślania na temat Polski i jej przyszłych losów... 

Ten historyczny akcent to kwintesencja wyjątkowości zamku – choć znajdziemy w nim również inne atrakcje.

 

Janów Podlaski – centrum SPA Dr Ireny Eris

Jednym z partnerów Zamku Janów Podlaski jest Dr Irena Eris Beauty Partner. W związku z powyższym możemy skorzystać w tym miejscu ze strefy wellness, w której znajdziemy zabiegi oparte na kosmetykach polskiej marki.

Centrum spa Dr Irena Eris / Zamek Janów Podlaski Centrum spa Dr Irena Eris / Zamek Janów Podlaski

Spa proponuje swoim gościom wiele innowacyjnych zabiegów na twarz i ciało przy użyciu nowoczesnych technologii. Do dyspozycji mamy m.in. oxybrazję, peeling kawitacyjny, remodeling ultradźwiękowy czy dermadrenage.

Zamek Janów Podlaski  / materiały prasowe Zamek Janów Podlaski / materiały prasowe

Oprócz tego możemy skorzystać z basenu, sauny, centrum rehabilitacji oraz hotelowej restauracji „U Biskupów”.

 

Stadnina koni w Janowie Podlaskim 

Jeśli jednak jesteście fanami relaksu na łonie natury, zawsze możecie wybrać się na wycieczkę do pobliskiej stadniny koni arabskich, miejsca, do którego przyjeżdżają miłośnicy jeździectwa z każdego zakątka świata!

Stadnina Koni Janów Podlaski / Zamek Janów Podlaski Stadnina Koni Janów Podlaski / Zamek Janów Podlaski

Każdy, kto ceni sobie niepowtarzalność i wyjątkowość, powinien choć raz odwiedzić Zamek w Janowie Podlaskim. Naszym zdaniem znajduje się w samej czołówce najpiękniejszych miejsc z duszą na mapie Polski.