Dotychczas w serii „Miejsc z duszą” opisywaliśmy wyjątkowe hotele położone na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku. Altus Palace jest jednak zgoła innym przypadkiem. Hotel znajduje się bowiem w samym centrum Wrocławia na ulicy Wierzbowej 15, kilka minut spacerem od najważniejszych punktów miasta – Starego Rynku, Opery Wrocławskiej, Teatru Lalek i Ostrowa Tumskiego.

Reklama

Hotel Altus Palace - zabytkowy luksus w centrum Wrocławia

Dachowy świetlik w hotelowym lobby, fot. Hotel Altus Dachowy świetlik w hotelowym lobby, fot. Hotel Altus

Budynek dawnego Pałacu Leipzigera, w którym mieści się Altus Palace, może być jednak atrakcją sam w sobie.

Gmach powstał w 1874 roku jako rodzinna rezydencja żydowskiego bankiera Ignatza Leipzigera. Architektem pałacu był Carl Schmidt, twórca i projektant Wzgórza Liebicha (obecnie Wzgórza Partyzantów) i Teatru Miejskiego (dziś Opery).

Przez kolejne lata Pałac Leipzigera pozostawał budynkiem użyteczności publicznej, w którym mieściły się m.in. biura urzędowe, a w 1997 r. przejęła go gdańska firma deweloperska Torus w celu przebudowy na pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace. Proces ten zakończono w tym roku, a hotel oficjalnie otworzył się dla gości 1 sierpnia 2022 r.

Hotel Altus Palace - historyczna dusza gmachu

Projekt renowacji wnętrz zabytkowego pałacu zakładał wykończenie gmachu w stylu najbardziej zbliżonym do oryginału. Na podstawie badań historycznych i archiwów odtworzono m.in. przepiękne złocenia oraz zdobienia, a także oryginalne barwy elewacji i ścian. Całość uzupełniono z kolei wykonanymi na zamówienie designerskimi meblami, okazałymi żyrandolami oraz lampami w kształcie papug. W hotelu pojawiają się też elementy marmurowe i złote.

Centralnym punktem budowli jest reprezentacyjna klatka schodowa ze zdobionymi poręczami, marmurami karraryjskimi, kolumnami i sztukateriami, która również została odnowiona w zgodzie z duchem oryginału. Zabiegi te przywróciły budynkowi nie tylko jego dawny blask, ale też zapewniły mu nowy, niepowtarzalny klimat widoczny również w designie przestrzeni mieszkalnych.

– Zabytkowy Pałac Leipzigera, w którym mieści się Altus Palace, wręcz prosił się o wykorzystanie drzemiącego w nim potencjału. Bogato zdobione wnętrza budynku oraz zachowane do dziś marmurowe elementy idealnie wpisują się w naszą wizję stworzenia w Pałacu luksusowego, pięciogwiazdkowego Hotelu Altus Palace – mówił w komunikacie prasowym Leszek Mięczkowski, Prezes Zarządu i właściciel Grupy Dobry Hotel, zarządcę budynku.

Hotel Altus Palace - pokoje i udogodnienia

Altus Palace oferuje swoim gościom łącznie „81 komfortowych pokoi i apartamentów, w których styl dawnego pałacu połączono z nowoczesnym designem, tworząc wyjątkowe przestrzenie, które zachwycą najbardziej wymagających miłośników estetyki i luksusu”, czytamy na stronie.

Wizytówką hotelu jest natomiast Apartament Pałacowy przeznaczony dla najbardziej wymagających gości o najzasobniejszym portfelu - noc kosztuje w nim tysiąc złotych.

Oczywiście w budynku znajdują się też wszelkie nowoczesne udogodnienia – strefy spa i fitness z siłownią i sauną, sale konferencyjne, restauracja, drink bar oraz kilka stref relaksu w korytarzach.