Pałac Staniszów - renesansowy dworek w pobliżu Jeleniej Góry

Staniszów to dawna wieś rycerska, której korzenie sięgają końcówki XIV wieku. Przez następne stulecia aż do końca II wojny światowej okolicę zamieszkiwał niemiecki ród szlachecki von Reuss, a jego najbardziej reprezentacyjną rezydencją był renesansowy dwór z drugiej połowy XVI wieku zlokalizowany w Staniszowie Górnym w pobliżu Jeleniej Góry.

Reklama

Na przestrzeni lat rezydencja przechodziła liczne modernizacje, mieściły się w niej także różne instytucje, ale obecnie znajduje się tam jeden z najbardziej klimatycznych hoteli w Polsce. Do dziś w pałacu znajdują się m.in. dobrze zachowane elementy dawnego wystroju – bogata snycerka (boazerie, parkiety), kamieniarka (kominki, posadzki, sufity itp.) oraz florystyczne malowidła ścienne.

fot-waclaw-dzida2.png fot-waclaw-dzida2.png

Pałac Staniszów - dworek dla miłośników przyrody i sztuki

kbs_2597.jpg kbs_2597.jpg

Obecni właściciele – Agata i Wacław Dzidowie – są też miłośnikami sztuki. W pałacu znajduje się m.in. galeria, w której można podziwiać prace malarzy, grafików i ceramików z Kotliny Jeleniogórskiej, a w jednym z zabudowań folwarcznych powstało Centrum Sztuki lokalnej. Od 2006 r. odbywa się tam też Festiwal Muzykalia Staniszowskie, na który co roku składa się kilkanaście koncertów odbywających się na terenie posiadłości.

Sam teren również robi niezwykłe wrażenie. Obiekt położony jest w jednym z najbardziej malowniczych parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku. Pałacyk otoczony jest lasami, formacjami skalnymi góry Witosza oraz wybudowanymi w XIX wieku sztucznymi ruinami zamku na wzgórzu Grodna, z których roztacza się widok na pasmo Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską. Okolica słynie też z produkcji wyśmienitego likieru ziołowego.

snow-koppe-3580362_1920.jpg snow-koppe-3580362_1920.jpg

Pałac Staniszów - luksusowe SPA i restauracja

lustrzana-3-male.jpg lustrzana-3-male.jpg

Pałac Staniszów to jednak nie tylko niezwykły klimat i bliskość natury, ale też wiele udogodnień dla gości. Głównym z nich jest luksusowe spa, które opiera się na holistycznym podejściu do zdrowia i dobrego samopoczucia. Klienci mogą m.in. skorzystać w nim ze strefy wellness wyposażonej w basen, jacuzzi i sauny, a także z opieki profesjonalnych fizjoterapeutów i masażystów.

zza_kominka.jpg zza_kominka.jpg

Po odrobinie relaksu w spa, goście mogą skosztować wyśmienitych posiłków w pałacowej restauracji, która oferuje przede wszystkim potrawy kuchni polskiej i francuskiej. Menu dostosowane jest do pór roku i opiera się przede wszystkim na lokalnych składnikach.

Kucharze wypiekają też na miejscu m.in. własne pasztety, a także wytwarzają lody i sorbety. Specjalnością restauracji jest natomiast kaczka po francusku. Pałac oferuje także możliwość zorganizowania większego przyjęcia w przepięknej Sali Balowej oraz możliwość relaksu w kawiarni oraz zaopatrzonym w najlepsze trunki barze.

45303249_1604481722986053_3429498254478278656_n.jpg 45303249_1604481722986053_3429498254478278656_n.jpg

Pałac Staniszów - okoliczne atrakcje

road-2934838_1920.jpg road-2934838_1920.jpg

Pałac Staniszów położony jest w bliskim sąsiedztwie Karpacza, Szklarskiej Poręby oraz Jeleniej Góry. Dzięki temu stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania okolicznych zabytków i atrakcji Kotliny Jeleniogórskiej.

Okolice pałacu są przede wszystkim rajem dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. W bliskiej odległości znajdują się też dwa urokliwe punkty widokowe: Góra Witosza oraz Zamek Księcia Henryka, z których można podziwiać pasmo Karkonoszy. Miłośnikom jazdy rowerowej do gustu przypadnie również pasmo rowerowe ,,Olbrzymy", które składa się z tras o wielu różnych poziomach trudności.