Dwór Sieraków - klimatyczne miejsce 20 km od Krakowa

Muzyka, to ona buduje klimat tego i każdego innego miejsca, zwrócił pan na to uwagę? – zapytał mnie Paweł Gąsiorek, gdy przekraczaliśmy próg hotelowego baru w Dworze Sieraków.

Reklama

Rozejrzałem się wokół siebie. Urządzony w stylu angielskim bar był niezwykle przytulny: dolną część ścian pokrywała szkocka krata, podobnie jak obicia niektórych foteli i krzeseł. Na drewnianym parkiecie obok kominka leżały natomiast grube dywany, a z głośników łagodnie sączył się jeden z utworów Grzegorza Turnaua.

Wcześniej, owszem, do mojej świadomości docierały dźwięki muzyki w tle, ale nie wyodrębniałem ich z ogólnego wrażenia, jakie wywierał na mnie wystrój wnętrza dworu. Dopiero teraz, gdy zwrócił mi na to uwagę Paweł Gąsiorek, poczułem z całą mocą, co miał na myśli.

Bar w Dworze Sieraków, fot. mat. prasiwe Bar w Dworze Sieraków, fot. mat. prasiwe

– W bardzo wielu miejscach wszystko przygotowane jest w stu procentach, ale właściciel nie zwraca uwagi na muzykę. Tymczasem moim zdaniem jest ona integralną częścią każdego wnętrza, tak samo jak kolor ścian czy rodzaj dywanu. Im bardziej harmonijnie dopasowane są do siebie te elementy, tym lepiej czuje się gość – dodał.

Dwór Sieraków - krótka historia pewnego postanowienia

Paweł Gąsiorek z pewnością nie jest właścicielem, który pomijałby jakiekolwiek szczegóły. Gdy w 2005 r. razem z żoną Karoliną Grabowską kupili od „Uzdrowisk Krakowskich” ten zabytkowy dwór w Sierakowie, wiedzieli dokładnie, jaki efekt zamierzają osiągnąć.

– Powzięliśmy postanowienie, że cokolwiek z tym miejscem zrobimy […], przywrócimy mu duszę. Polską, dworską duszę – piszą na swojej stronie internetowej Paweł Gąsiorek i Karolina Grabowska.

I rzeczywiście, po dziesięciu latach żmudnej rewitalizacji można śmiało stwierdzić, że obecni właściciele dworu dotrzymali danej sobie obietnicy. I to z nawiązką. Nie tylko bowiem przywrócili budynkowi duszę oraz jego dawny blask, ale też stworzyli w tym miejscu jeden z najciekawszych obiektów wypoczynkowych na południu Polski.

Dwór Sieraków - restauracja, winiarnia i rzemieślnicze alkohole

Apartament w Dworze Sieraków, fot. mat. prasowe Apartament w Dworze Sieraków, fot. mat. prasowe

W Dworze Sieraków znajduje się 30 luksusowych pokoi urządzonych w stonowanym stylu angielskim. Hotelowa restauracja jest natomiast regularnie wyróżniana przez przewodnik kulinarny Gauilt & Millau i jako zaledwie jeden z ośmiu lokali w całej Polsce posiada rekomendację Slow Food Polska (certyfikat ma m.in. warszawskie Atelier Amaro).

W praktyce jest to gwarancja dla klientów, że w lokalu potrawy przyrządzane są według tradycyjnych przepisów ze świeżych produktów regionalnych i ekologicznych. Co więcej, menu w restauracji zmienia się w zależności od pór roku. Podczas mojej wizyty (koniec października) dostępne były m.in. pasztet z gęsi, chłodniki czy jagnięcina.

Piwniczka z winami w Dworze Sieraków, fot. mat. prasowe Piwniczka z winami w Dworze Sieraków, fot. mat. prasowe

Specjalnym miejscem w Sierakowie jest także piwnica z największą w Małopolsce kolekcją win, które goście mogą dowolnie dobierać do swoich posiłków w towarzystwie profesjonalnego sommeliera. Dwór posiada nawet własne wino z morawskich winogron z etykietą opracowaną na bazie XIX-wiecznej pocztówki znalezionej przez właścicieli w budynku.

Ciekawostką jest także sygnowana nazwą dworu kolekcja luksusowych wódek rzemieślniczych, które również powstają z dodatkiem lokalnych składników takich jak czarny bez, pieprz, śliwa z tarniną czy jarzębina.

Dwór Sieraków - małopolskie centrum kulturalne

Dwór Sieraków to wreszcie lokalne centrum kulturalne, w którym niemal co weekend odbywają się interesujące wydarzenia. Flagowym przedsięwzięciem właścicieli jest Salon Degustacyjny „Ogrody Wina”, podczas którego do dworu zjeżdżają przedstawiciele branży z całego świata, by wspólnie degustować nowych trunków i dyskutować o nich. Symbolem wydarzenia są natomiast kapelusze.

– Nasze wydarzenie ma charakter garden party, zawsze jest ciepło i słonecznie, więc kapelusz zwyczajnie się przydaje, a przy tym trochę narzuca elegancki dress-code. Pomysł spodobał się do tego stopnia, że wielu gości tworzy ze swoich nakryć głowy prawdziwe dzieła sztuki, często ozdabiając je motywami winiarskimi – tłumaczy Paweł Gąsiorek.

Poza tym w dworze regularnie odbywają się także koncerty (np. Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Zamachowskiego czy Hanny Śleszyńskiej), okazjonalne bale, wesela, a także wydarzenia takie jak wernisaże czy... pokazy tanga urugwajskiego (właściciele są bowiem blisko związani z kulturą tego kraju).

Dwór Sieraków posiada także w pełni zaopatrzone spa z jacuzzi, sauną i salonem masażu, a także unowocześnienia takie jak ładowarki do samochodów elektrycznych.

Okolica pełna jest też tras rowerowych i pieszych, a 15 km od dworu znajduje się klub golfowy Royal Kraków Golf & Country Club w Ochmanowie. W niecałą godzinę można też dostać się z Sierakowa do Zakopanego, a w 15 minut - do Kopalni Soli w Wieliczce.