Romantyczny hotel butikowy na skraju Bieszczad

Chyba nie ma lepszego momentu na inspirujące podróże niż jesień. Leśne dróżki wyścielone kolorowymi liśćmi, krople deszczu obijające się od szyb i wszechobecna nostalgia, która wbrew pozorom wcale nie musi być dołująca.

Reklama

Jesienny klimat sprawia, że wszystko wydaje się o wiele cieplejsze, zwłaszcza gdy napawamy się nim w pobliżu tajemniczych Bieszczad. Tym razem jednak poznamy je nie z perspektywy leśnych ścieżek, a luksusowego Dworu Kombornia!

Dwór Kombornia Hotel & Spa to hotel butikowy położony na skraju Bieszczad. Powszechnie uważa się go za najlepiej zachowany zespół rezydencjonalny w południowo-wschodniej Polsce, który proponuje swoim gościom wypoczynek przy akompaniamencie odgłosów Matki Natury.

Dwór Kombornia Dwór Kombornia

Dwór Kombornia i jego historyczna tajemnica

Na pierwszy rzut oka kompleks mógłby wskazywać, że niegdyś zamieszkiwał go zamożny hrabia, który całe dnie spędzał na polowaniach. W rzeczywistości jednak historia dworu mówi nam o nim raczej niewiele.

Nie ma dokumentów, które świadczyłyby o początku jego powstania. Według historyków powinniśmy wiązać je jednak z rozwojem osadnictwa za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Dwór Kombornia / Fotopolska Dwór Kombornia / Fotopolska

Początkowo sam dwór był drewniany, parterowy i otoczony rozległą fosą. Dopiero pod koniec XIX wieku ówcześni właściciele – rodzina Urbańskich - postanowili zadbać o jego odbudowę.

Od tej pory majątek przechodził z rąk do rąk, aż do czasów II wojny światowej, kiedy to oddano go w posiadanie Akademii Medycznej. Budynek jednak niszczał, stając się atrakcją jedynie dla miłośników dawnej architektury.

Aktualnie dwór należy do spółki RSF, która zadbała o to, by jego piękno nie pozostało jedynie historią. Pod okiem konserwatora zabytków odtworzono dawne wnętrza wraz z wyposażeniem, dzięki czemu dziś możemy oglądać go na nowo, zupełnie tak, jakby nigdy nie dotknął go upływ czasu.

Luksusowy hotel w Bieszczadach: Dwór Kombornia Hotel&SPA

Dwór Kombornia Hotel&SPA posiada niezwykle bogatą infrastrukturę wellness, Salon Win Kaprackich, nagradzaną Restaurację Magnolia, Centrum Rehabilitacji, ChocoWine SPA oraz dodatkowo specjalny Wine Garden Hotel.

Otacza go przepiękny park w stylu angielskim oraz rozległe stawy będące pozostałością po dawnej fosie. Można zatem śmiało powiedzieć, że spędzimy tam jesień w otoczeniu ciszy, spokoju i wysokich lip, a ponadto będziemy mieli okazję poznać dworskiego pupila Hugo, czyli niezwykle przyjaznego rhodesian ridgebacka.

Dwór Kombornia Dwór Kombornia

Pokoje dla gości zostały zaprojektowane tak, by zawierały namiastkę dawnej elegancji przy wykorzystaniu współczesnych wygód. W południowym skrzydle Dworu znajdziemy te, które przypadną go gustu miłośnikom prostego, minimalistycznego wystroju.

W drugiej części natomiast znajdują te bardziej królewskie, pełne typowo dworskich materiałów i drewnianych wykończeń.

Dwór Kombornia Dwór Kombornia

Rezerwat Prządki, Zamek Kamieniec i skarby UNESCO

Zamek w Kamieńcu Zamek w Kamieńcu

Okolica Dworu w Komborni to z pewnością jedno z najciekawszych zakątków Polski. Podczas licznych wycieczek będziemy mieli okazję cofnąć się w czasie dzięki tajemniczym ruinom Zamku Kamieniec. To właśnie tam Andrzej Wajda tworzył kadry do filmu „Zemsta”!

Tuż obok znajduje się malowniczy Rezerwat Prządki, który – jak głosi legenda – powstał przez klątwę rzuconą na panny dworskie, które przędły len w święto i za to zostały zamienione w kamień.

Rezerwat Prządki Rezerwat Prządki

Nie można także nie wspomnieć o okolicznych skarbach UNESCO. Mowa tu chociażby o jednej z najstarszych świątyń w Europie, czyli drewnianym kościele w Haczowie, czy posiadającym cenne polichromie kościele w Bliznem.

Jeśli zatem marzy wam się weekend przepełniony tajemniczymi legendami, imponującym krajobrazem i luksusowym wypoczynkiem, Dwór Kombornia Hotel&SPA wydaje się najlepszą definicją jesiennej nostalgii!