Meksyk: niezwykłe odkrycie archeologów w Chichen Itza

Archeologowie z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii dokonali niezwykłego odkrycia podczas wykopalisk prowadzonych na meksykańskim półwyspie Jukatan.

Reklama

Na terenie starożytnego, legendarnego miasta Majów Chichen Itza badacze znaleźli grupę kamiennych kolumn umieszczonych w centrum konstrukcji, która na pierwszy rzut oka przypomina hol dużej posiadłości. Nieco dalej - coś na kształt kamiennych korytarzy.

Według Francisco Pereza Ruiza, jednego z badaczy prowadzących wykopaliska, jak dotąd na terenie Chichen Itza nie natrafiono na żaden ślad struktur przypominających domostwa. Oznacza to, że wspomniana konstrukcja „musiała należeć do pierwszego kompleksu mieszkalnego, w którym żył władca z rodziną”.

 

Poza kolumnami, odkryto także kilka innych elementów budowli. Wśród nich wymienia się łuk wejściowy, Izbę Ślimaków, Izbę Księżyca oraz tzw. Pałac Fallusów.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii mają jednocześnie nadzieję, że zarówno ten obszar, jak i te, które jeszcze nie zostały odkryte, mogą dostarczyć więc informacji o tym, jak wyglądało życie ludzi zamieszkujących miasto.

– Wokół musi znajdować się więcej grup mieszkalnych, które nie zostały jeszcze odkryte i zbadane. Analiza tych peryferyjnych grup wokół centralnej części może nam powiedzieć więcej o innych rodzinach, innych grupach, które współtworzyły to wspaniałe miasto – dodał w oświadczeniu prasowym archeolog Jose Osorio Leon.

 

Rejon, w którym dokonano tego przełomowego odkrycia, znany jest jako Chichen Viejo i w najbliższej przyszłości zostanie wcielony do innych terenów z Chichen Itza wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Obszar zostanie też otwarty dla turystów, a w okolicy będą prowadzone dalsze prace badawcze.

Chichen Itza - niezwykłe miasto starożytnych Majów

Miasto Chichen Itza zostało założone przez starożytnych Majów między IV a VI wiekiem n.e., a opuszczone przez nich około XV w. Odkryto je w latach 20. XX wieku, ale dopiero od 1998 r. cały obszar podlega regularnym pracom wykopaliskowym i badawczym.

Obecnie jest to także jedną z największych atrakcji turystycznych Jukatanu – każdego roku Chichen Itza odwiedzane jest przez około 2 mln turystów.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Zajrzyj na nasze konto na Instagramie: