Maserati GT Folgore - pierwszy elektryk w portfolio marki

Na początku października Maserati oficjalnie pochwaliło się swoim najnowszym modelem auta z reaktywowanej serii GranTurismo, które jednocześnie jest pierwszym w historii włoskiego producenta samochodem z napędem elektrycznym. Co ciekawe – wcale nie musi takim być.

Reklama

Maserati udostępnia bowiem swoim klientom możliwość wyboru, czy najnowszy model GT Folgore ma być wyposażony w jednostkę elektryczną, czy w podwójnie turbodoładowany spalinowy silnik V6. O ile jednak marka nie chwali się osiągami tego drugiego, o tyle możliwości tego pierwszego są imponujące.

Maserati GT Folgore - osiągi

20090-MaseratiGranTurismoFolgore.jpg 20090-MaseratiGranTurismoFolgore.jpg

Jednostka elektryczna w modelu Folgore składa się z jednego silnika umieszczonego na przedniej osi oraz dwóch silników przy każdym z tylnych kół. Łącznie przekłada się to na imponujące 750 KM mocy, przyspieszenie do setki wynoszące 2,7 sekundy (!) oraz prędkość maksymalną na poziomie 320 km/h.

Co ciekawe w pierwszych zapowiedziach modelu GT Folgore Maserati chwaliło się, że auto będzie w stanie rozwinąć „ponad 1200 KM”, ale obecnie wiadomo już, że marka nieco przesadziła. Mimo to inżynierowie włoskiego producenta przekonują, że elektryczna jednostka napędowa w teorii jest w stanie wycisnąć z siebie taką moc. Bez względu jednak na cyferki w specyfikacji silnika, GT Folgore jest najszybszym Maserati w historii całej marki.

Włoski producent nie ujawnił też jeszcze szacowanego zasięgu nowego modelu na jednym ładowaniu akumulatorów, choć mówi się o około 300 km. Maserati w materiałach prasowych podkreśla jednak, że zasięg podczas prac nad GT Folgore był drugorzędny, nacisk został bowiem położony przede wszystkim na „bezkompromisowe osiągi”.

Maserati GT Folgore - cena i data premiery

20091-MaseratiGranTurismoFolgore.jpg 20091-MaseratiGranTurismoFolgore.jpg

Auto trafi na rynek na początku 2023 roku. Wtedy też poznamy jego dokładną cenę, zasięg i wszystkie szczegóły, których marka jeszcze nie ujawniła. Już teraz wiadomo jednak, że GT Folgore jest pierwszym przedstawicielem nowego elektrycznego portfolio włoskiej marki, kolejnym będzie SUV o nazwie Grecale Folgore.

Do 2025 r. Maserati zamierza wprowadzić do swojej oferty elektryczny wariant każdego modelu w swoim portfolio, do 2030 r. z kolei – przejść pełną transformację w kierunku elektrycznych napędów.