Maserati właśnie zaprezentowało swój najnowszy projekt sportowego auta z rozkładanym dachem, które w założeniach ma być bezpośrednim konkurentem dla ferrari f8 spider. I choć estetyka modelu mc20 cielo – z włoskiego: „niebo” – jest iście nieziemska, to inżynierowie największy nacisk postawili na osiągi auta.

Reklama

– Design to druga najważniejsza rzecz w Maserati. Pierwszą są osiągi i technologia – mówił Klaus Busse, dyrektor designu w Maserati.

I rzeczywiście, widać to w specyfikacjach najnowszego modelu. Uwagę zwraca przede wszystkim podwójnie turbodoładowany, 3-litrowy silnik V6 o mocy 621 koni mechanicznych, który jest w stanie wystrzelić mc20 cielo od zera do 100 km/h w 3 sekundy i zatrzymać wskazówkę prędkościomierza dopiero na wartości 320 km/h. Częściowo jest to możliwe także dzięki nowoczesnemu profilowi aerodynamicznemu.

Maserati MC20 Cielo Spyder, widok z góry/fot. Maserati Maserati MC20 Cielo Spyder, widok z góry/fot. Maserati

Jednocześnie inżynierowie dostosowali ustawienia zawieszenia do zwiększonej masy auta w stosunku do poprzedniej wersji oraz poprawili prowadzenie. Dużą innowacją jest także ulepszona izolacja cieplna rozkładanego dachu – Maserati chwali się wręcz, że jest ona najlepsza w segmencie.

Poza tym szyby samochodu zostały wyposażone w technologię fotochromową Smart Glass, dzięki której przejrzystość szkła może ulegać zmianie w stosunku do warunków świetlnych panujących na zewnątrz. Włoski producent zaznacza jednocześnie, że system może ustawić szyby w tryb całkowitej nieprzejrzystości.

Maserati MC20 Cielo - niebiański design

Wszystko to nie oznacza jednak, że Maserati zupełnie nie przywiązało wagi do estetyki swojego najnowszego projektu. Wręcz przeciwnie. Agresywny i nieco zaokrąglony przód auta znakomicie współgra z wydatnym garbem skrywającym dach i doskonale zachowuje całościowe proporcje konstrukcji.

Maserati MC20 Cielo Spyder, przód auta/fot. Maserati Maserati MC20 Cielo Spyder, przód auta/fot. Maserati

Wzrok przyciąga także nowy kolor nazwany Acquamarina, który jest częścią nowego programu personalizacji aut włoskiej marki. Według opisu producenta kolor ten ma w ciekawy sposób załamywać światło na powierzchni karoserii, ale zdjęcia promocyjne z pewnością nie są w stanie oddać w pełni tego efektu.

Maserati nie ujawniło jeszcze cen mc20 cielo, ale według przewidywań będą one niższe niż konkurencyjnego ferrari f8 spider.