Marzysz o pięknej choince na Święta? Ta wiadomość ekologów o polskich lasach może Cię zmartwić

Lasy w Europie cierpią – zasmucają nas naukowcy z Estonii, których badania jasno dają do zrozumienia, że umiera coraz więcej drzew. Jednym z najbardziej zagrożonych gatunków okazał się świerk. W ciągu ostatnich 10 lat liczba usychających świerków wzrosła o 60 proc. Czy to oznacza, że w tym roku powinniśmy przeżyć Boże Narodzenie bez żywej choinki?
Temat zmian klimatycznych to jeden z kluczowych problemów, nad którym pochyla się ówczesny świat. Na każdym kroku spotykamy się z przykrymi konsekwencjami, które są wynikiem wzrostu temperatury Ziemi. Tym razem estońscy badacze działający z inicjatywy ICP Forests wzięli na tapetę europejski lasy. Po przeanalizowaniu trzech milionów pomiarów naziemnych, nie przychodzą z dobrymi wiadomościami.
Nie tylko Amazonia. Czy europejskie lasy są zagrożone?
Sytuacja lasów w Europie jest krytyczna. Oprócz świerku wśród najbardziej zagrożonych gatunków drzew wymienia się także sosny, których zamieranie wzrosło o 40% oraz buki, których zamieranie wzrosło o 36%.
Ponad to, od 2012 roku obserwuje się zanikanie coraz większej ilości drzew każdego gatunku we wszystkich krajach.
- To może oznaczać, że europejskie lasy osiągnęły punkt krytyczny właśnie w tym roku – zauważa Jan-Peter George, autor analizy drzew.
Badacze zauważają, że głównym problemem świerków jest ich życie w monokulturach, które stwarza się w celu pozyskiwania drewna. Zdaniem specjalistów, jeśli zaczniemy tworzyć więcej zróżnicowanych kulturowo lasów, być może uda nam się w pewnym stopniu ograniczyć zamieranie drzew.
Ekologiczna choinka na Święta / Photo by Annie Spratt on Unsplash

Polecamy
Globalne ocieplenie a zamieranie lasów
Badania estońskich naukowców wykazały, że za wymieranie drzew w Europie odpowiada wilgotność gleby, która w ostatnim czasie była bardzo niska w porównaniu do lat poprzedzających rok 2012. Oprócz tego zagrożenie stanowią również wszelkiego rodzaju szkodniki i choroby.
- To bardzo niepokojące badanie. Ale nie jest niespodzianką. Wysycha nie tylko puszcza amazońska, nasze własne lasy również cierpią z powodu braku wody i z tego powodu zamierają – mówi Hannah Mowat, członkini organizacji na rzecz ochrony lasów Fern.
Jan Peter George zwraca uwagę na błędne myślenie większości społeczeństwa w sprawie bezpieczeństwa lasów skandynawskich. W rzeczywistości one także nie zostaną pominięte przez skutki globalnego ocieplenia.
Żywa choinka w doniczce jest bardziej eko
Czy w obliczu tych doniesień powinniśmy zrezygnować ze świątecznej choinki? Naszym zdaniem nie, pod warunkiem, że zdecydujemy się na „żywą choinkę” z korzeniami. Oczywiście, utrzymanie zielonego drzewka w dobrym stanie przez okres świąteczny wymagać będzie od nas nieco troski i zaangażowania, ale wysiłek – jak zwykle w przypadku przyrody – się opłaca.
Jako to zrobić? Wybierz dobrej jakości drzewko z plantacji i wsadź je do doniczki. Dbaj o wilgotność podłoża i postaw je z dala od kaloryferów. Po Świętach przesadź drzewo do ogrodu lub postaw na tarasie lub balkonie.
Polecamy
Popularne
- 1 Picie tego typu kawy zwiększa ryzyko zawału serca. Naukowcy publikują nowe badania
- 2 Recykling plastiku „nie działa i nigdy nie będzie działać”. Nowy raport nie pozostawia złudzeń
- 3 Wpływ rosyjskiej inwazji na środowisko. Jak wojna w Ukrainie przyczynia się do zwiększonego wymierania… delfinów?
- 4 Rozpoczyna się wielka retrogradacja Merkurego. Możesz czuć, że ogarnia Cię chaos
- 5 Członkowie Coldplay nazwani „pożytecznymi idiotami” za współpracę z firmą paliwową. Zespół odpowiada na zarzuty
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Air France wprowadza „pełną prywatność” do klasy biznes. „Kierowaliśmy się zasadą 3F”

Najmłodszy miliarder kryptowalutowy krytykuje bitcoina. „Waluta nie ma przyszłości jako sieć płatnicza”

74-letnia mama Elona Muska w bikini na okładce Sports Illustrated. "Poczułam się jak nastolatka"

Wycieczka na Titanica. Ta firma organizuje wyprawy turystyczne do wraku legendarnego statku
