Mark Zuckerberg i jego podróże prywatnym samolotem

Mark Zuckerberg to kolejny miliarder, który znalazł się na celowniku opinii publicznej przez liczne podróże swoim prywatnym samolotem, a jeśli utrzyma aktualne tempo, to niedługo ma szansę zrównać się z jednym z tegorocznych rekordzistów, piłkarzem Leo Messim.

Reklama

Jak bowiem wynika z danych serwisu ADS-B Exchange założyciel Facebooka odbył między 20 sierpnia a 15 października tego roku 28 lotów swoim wartym 65 mln dolarów prywatnym odrzutowcem Gulfstream G650. Samolot Zuckerberga spalił w ten sposób paliwo o łącznej wartości 158 tys. dolarów i wyemitował 253 tony dwutlenku węgla.

Dla porównania, według danych Banku Światowego roczny ślad węglowy pozostawiany przez przeciętnego Amerykanina wynosi niecałe 15 ton – prawie 17 razy mniej niż dwumiesięczne emisje Zuckerberga.

Mark Zuckerberg na celowniku nastolatka z Twittera

Dane o podróżach założyciela Facebooka zostały udostępnione za pośrednictwem konta na Twitterze @ZuccJet, którego twórcą jest student z Florydy Jack Sweeney, znany m.in. ze śledzenia samolotu Elona Muska i jachtów rosyjskich oligarchów.

Według danych Sweeneya Zuckerberg już teraz jest rekordzistą pod względem długości – a właściwie krótkości – jednego lotu. 15 października miliarder odbył swoim Gulfstreamem 24-kilometrową podróż do Marble Canion w Arizonie, która trwała około… 3 minuty (sic!).

Nawet dotychczasowy lider tego niechlubnego rankingu bokser Floyd Mayweather Jr. przebywał w powietrzu dłużej niż, bo „aż” 10 minut.

Przedstawiciele firmy Meta wyjaśniali w tym roku, że program ochrony Marka Zuckerberga wymaga tego, by miliarder często podróżował prywatnym samolotem. Z doniesień „Financial Times” wynika z kolei, że firma tylko w 2021 r. wydała 1,6 mln dolarów na loty swojego szefa.

Informacje te wyraźnie kłócą się jednak z ubiegłorocznymi deklaracjami Meta dotyczącymi kryzysu klimatycznego.

– Zmiany klimatyczne są aktualnie jednym z najpoważniejszych problemów dotykających nasz świat, a Meta zamierza poświęcić się walce z tym problemem – przekazała firma w komunikacie prasowym z 16 września 2021 r.

Sam Zuckerberg wielokrotnie zabierał też głos na forum publicznym na temat konieczności zapobiegania zmianom klimatycznym. W jednym z wywiadów stwierdził też, ze opracowywane przez niego metawersum będzie jednym ze sposobów na redukcję emisji dwutlenku węgla i stworzenie „społeczeństwa lepszego dla ludzi i dla całej planety”.