Generacja Z a trend na manualne skrzynie biegów

Auta z manualnymi skrzyniami biegów dość niespodziewanie otrzymały nowe życie – a to wszystko dzięki młodszym kierowcom reprezentującym pokolenie Z. Z raportu firmy konsultingowej J.D. Power, na który powołuje się „The Wall Street Journal”, wynika, że w 2023 r. roku sprzedaż samochodów z tradycyjnymi przekładniami wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 1,7 proc.

Reklama

I choć liczba ta wydaje się marginalna, to jednak na analitykach robi wrażenie i jest dla nich zwiastunem trendu, który będzie się jedynie umacniał w najbliższych miesiącach. Zwłaszcza, gdy tegoroczne liczby zestawi się ze statystykami z poprzednich lat. W 2022 r. wzrost sprzedaży aut ze skrzynią manualną wynosił bowiem 1,2 proc., z kolei w 2021 r. – 0,9 proc. Wcześniej obserwowane były natomiast jedynie regularne spadki.

Dodatkowo, jakby na potwierdzenie powyższych danych, internetowa giełda używanych samochodów Autotrader zanotowała 13-procentowy wzrost liczby wyszukiwań pojazdów wyposażonych w manualną skrzynię biegów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Manualne skrzynie biegów wracają 

Producenci samochodów również zdają się zauważać ten trend. Brytyjska marka Mini niedawno dodała do swojego portfolio trzy nowe modele z manualnymi przekładniami i zapowiada cztery kolejne. Jednocześnie trzy z pięciu aktualnych wersji Mazdy MX-5 dostępne są wyłącznie w wersji z tradycyjną skrzynią biegów, a na horyzoncie jest już także model Acura Integra, w którym „manual” widziany był po raz ostatni w 2015 r.

Nabywcami tych aut są natomiast głównie młodsi kierowcy. Jedna czwarta nowych właścicieli MX-piątek z manualną skrzynią biegów jest w wieku od 18 do 35 lat, a manualnej Acury Integry – od 18 do 46 lat. Producenci widzą w tym nostalgiczny powrót do bardziej analogowej przeszłości i pewną formę buntu wobec coraz bardziej zautomatyzowanej rzeczywistości. Zapowiedzią tego trendu był m.in. wielki renesans płyt winylowych czy bardziej tradycyjnych cyfrowych aparatów z migawką.

WSJ wskazuje na jeszcze jeden powód – prowadzenie auta z manualną skrzynią biegów jest często dużo bardziej zabawne i angażujące od automatycznych przekładni, a umiejętność obsługi tych pierwszych to po prostu oznaka bycia lepszym kierowcą.