Najpiękniejszy zachód Słońca w Nowym Jorku

"Manhattanhenge" to jedno z tych zjawisk, które łączy piękno natury ze stworzoną przez ludzkość architekturą. 

Reklama

Gdy zachodzące Słońce ustawia się w jednej linii z głównymi ulicami Manhattanu, możemy poczuć się w jak zupełnie innym świecie – tym lepszym, piękniejszym, takim, jaki powinien być każdego dnia.

Sam fenomen zjawiska "Manhattanhege" polega na wyjątkowym przebiciu promieni słońca przez ogromne budynki Manhattanu. Odpowiedzialna za to jest siatka dzielnicy, która została zaprojektowana, jeszcze zanim powstał sam Nowy Jork.

Jak powstaje "Manhattanhenge"?

"Manhattanhenge" tworzy się wówczas, gdy podczas przesilenia letniego Ziemia przechyla się w kierunku Słońca, a potem w drugą stronę.

- Zjawisko opiera się na projekcie Manhattanu przedstawionym w Planie Komisarzy z 1811 r., dotyczącym prostoliniowej siatki ulic i alei, które przecinają się ze sobą pod kątem prostym. Większość z nich  została ułożona w regularną siatkę, nachyloną o 29 stopni na wschód od północy, aby z grubsza odwzorować kąt wyspy Manhattan. A z powodu tego 29-stopniowego nachylenia w siatce, magiczny moment zachodu słońca dopasowuje się do skrzyżowań Manhattanu  - czytamy na łamach Scientific American.

To zjawisko jest oczywiście przecudowne, ale pokazuje również, w jaki sposób struktury urbanistyczne budowane przez ludzi wchodzą w interakcję ze światem przyrody.

- Takie rzeczy są głęboko powiązane nie tylko z rzeczywistą architekturą otaczającego nas świata, ale także z naszą interakcją z nią. Miasto staje się przedłużeniem nas – powiedział Caleb Scharf, astronom z Columbia University.

Jakby Nowy Jork nie mógł stać się jeszcze bardziej magiczny, zachody słońca "Manhattanhenge" rozświetlają ulice kolorami mandarynki i różu gumy balonowej, zamieniając tętniące życiem ulice w miejsce, w którym można się zatrzymać i bez skrupułów wykrzyczeć wielkie „wow”.

 

Manhattanhenge – co oznacza?

Sam termin "Manhattanhenge" został zapoczątkowany przez Neila deGrasse Tysona, nowojorskiego naukowca, który chciał w ten sposób nawiązać do Stonehenge, starożytnej struktury skalnej, która słynie z wyjątkowych zachodów i wschodów Słońca podczas letniego i zimowego przesilenia.

Ten przednowoczesny zabytek zbudowano ze względów religijnych i duchowych. W przeciwieństwie do niego siatka nowojorskiego Manhattanu nie została zaprojektowana z myślą o zachodach słońca, ale ostatecznie działa w bardzo podobny sposób.

 

Manhattanhenge 2022 - kiedy i gdzie oglądać? 

Przez cztery dni w maju i lipcu 2022 roku "Manhattanhenge" gromadzić będzie tłumy turystów podziwiających to bardzo szczególne wydarzenie.  Kiedy dokładnie będzie można je zobaczyć w tym roku?

Manhattanhenge 2022 – daty:

  • 29 maja, o godzinie 20:13 czasu wschodniego,
  • 30 maja o godzinie 20:12 czasu wschodniego,
  • 11 lipca o godzinie 20:20 czasu wschodniego,
  • 12 lipca o godzinie 20:21 czasu wschodniego.

 

Najpopularniejszymi miejscami, w których zobaczymy Manhattanhenge w pełnej okazałości, są:

  • 34. ulica w pobliżu Empire State Building,
  • 42. ulica w pobliżu Chrysler Building 
  • szerokie skrzyżowania ulic: 14., 34., 42. i 57.

 

Ponadto zjawisko można również obserwować z mniej popularnych miejsc: wiaduktu Tudor City na Manhattanie lub z parku Hunter's Point South Park na Long Island City.