Mango Lassi - orzeźwiający koktajl prosto ze starożytnych Indii

Mango Lassi to tradycyjny indyjski napój przyrządzany na bazie jogurtu (dahi) i mango. Dziś uważany jest za totalny must have na lato, ponieważ doskonale nawadnia i orzeźwia – dawniej jednak stosowano go głównie w medycynie ajurwedyjskiej dla oczyszczenia ciała i ducha…

Reklama

Początki mango lassi datuje się już na 1000 rok przed naszą erą. Receptura pochodzi z Pendżabu, regionu w północno-zachodnich Indiach. Z ajurwedyjskiego punktu widzenia napój skrywa w sobie wiele drogocennych właściwości przeciwzapalnych i uspokajających, a ponadto gwarantuje ochłodzenie w czasie najbardziej upalnych miesięcy w roku.

A zatem tego lata z pewnością nam się przyda - jak go wykonać zgodnie z tradycją? 

Mango Lassi - tradycyjny przepis 

SKŁADNIKI:

  • 2 duże, dojrzałe mango
  • 250 ml jogurtu naturalnego
  • 125 ml mleka z dużą zawartością tłuszczu
  • 2 łyżeczki cukru
  • przyprawy: kardamon, szafran

 

PRZYGOTOWANIE:

1. Na początku przygotuj pulpę. W tym celu zmiksuj w blenderze miąższ z dwóch dużych mango. Oczywiście możesz również użyć gotowej pulpy w puszce, ale uważa się, że świeżo przygotowana smakuje znacznie lepiej.

2. Do blendera dodaj szklankę jogurtu, pół szklanki mleka, dwie łyżeczki cukru oraz odrobinę kardamonu. Miksuj przez ok. 60 sekund, aż do połączenia się składników.

3. Przelej Mango Lassi do szklanek i przyozdób odrobiną szafranu. Tradycyjnie Mango Lassi podaje się w glinianych kubeczkach bez uchwytu, tzw. kulhar.

Mango Lassi smakuje najlepiej, gdy jest przynajmniej lekko schłodzone. Zaleca się zatem pozostawić je na jakiś czas w lodówce.

Mango Lassi na kilka sposobów

Istnieje wiele mniej lub bardziej łagodnych odmian Mango Lassi. Słodką wersję uzyskuje się poprzez dodanie świeżych owoców, np. banana, kokosa czy ananasa. 

Najpopularniejszą wersją na terenie Indii jest natomiast wersja bhang lassi, którą nasyca się  konopiami indyjskimi w postaci bhang - jadalnego preparatu na bazie konopi.

Każdy z tych wariantów niesie za sobą niesamowite doznania smakowe, ale nie tylko - podobno Mango Lassi jest także dobre dla zdrowia.

 

Mango Lassi - właściwości zdrowotne

W Ajurwedzie (dosł. „nauce o życiu”) rzeczywistość postrzegana jest przez pryzmat trzech zasad właściwych naturze: ruchu, przemiany i zachowania. Trójcę tę nazywa się „trzema doszami”.

Dosze natomiast są kombinacją wody, powietrza, ognia, ziemi oraz akaszy lub eteru, które łączą się w jednostki:

  • Vata: energia kinetyczna złożona z elementów powietrze + eter (akasha)
  • Pitta: energia przemiany materii, złożona z żywiołów ogień + woda
  • Kapha: energia spójności, złożona z elementów ziemia + woda

 

Według Hindusów Mango Lassi leczy problemy z doszą Vata ze względu na bogate i słodkie właściwości jogurtu. Jest również używany do zrównoważenia pitta dosha poprzez dodanie orzeźwiających składników, takich jak woda różana i kokos. W przypadku kaphadoszy lassi dodatek przypraw trawiennych, a także rozcieńczenie jogurtu wodą, wspomaga przyswajanie go w organizmie.

Lassi jest również popularny w ajurwedzie ze względu na dobroczynne bakterie zwane probiotykami, które pomagają utrzymać zdrowie flory jelita cienkiego, co ogólnie sprzyja  również zdrowiu jelita grubego i wspiera odporność.