Mała Szwajcaria w Sudetach: Międzygórze

Mówi się, że podróże kształcą - zwłaszcza te zagraniczne.  A co gdyby tak zmienić nieco myślenie i zamiast odkrywania obcych krain, skupić się na tych w Polsce? Przedstawiamy nieodkrytą jak dotąd polską Szwajcarię, czyli magiczne i pełne zieleni Międzygórze.

Reklama

Zabytkowe wille pełne zachwycających, drewnianych detali, budynki zaprojektowane w stylu tyrolskim, ogromne pasy zieleni i szeleszczące lasy – gdybyśmy zobaczyli zdjęcie tej niewielkiej wsi w Sudetach, od razu zgadywalibyśmy, że to alpejski zakątek. I jak wielka byłaby to pomyłka!

Gdzie leży polska Szwajcaria?

Położona nieopodal Bystrzycy Kłodzkiej wieś Międzygórze doczekała się już kilku przydomków. Mówi się, że jest Skarbem Dolnego Śląska, Perłą Sudetów – czy właśnie – Małą Szwajcarią. Znajdziemy ją przy wgłębieniu dwóch potoków, Wilczki oraz Bogoryi, u zbocza Śnieżnika.

Trzeba przyznać, że ulokowana jest w wyjątkowo magicznym miejscu, co zauważyli również producenci „Czterech Pancernych i psa”. To właśnie tam kręcono bowiem pierwszy odcinek tego kultowego serialu!

Międzygórze: wodospad wilczki, drewniane domki i górskie szlaki

Drewniana zabudowa Międzygórza jest głównie zasługą królewny Marianny Orańskiej. To właśnie ona zmotywowała mieszkańców do tworzenia urokliwych domków pomiędzy wzgórzami. Każdy z nich wygląda wyjątkowo, choć uważa się, że największe wrażenie robią te położone na ulicy Sanatoryjnej.

Oprócz samego krajobrazu, za główną atrakcję w Międzygórzu uważa się Wodospad Wilczki, jeden z najpiękniejszych wodospadów górskich w Polsce. Prowadzi do niego pięknie zagospodarowany teren pełen bajkowych alejek, drewnianych mostów oraz punktów widokowych.

A jeśli same widoki wydają się wam za mało satysfakcjonujące, polecamy także wybrać się na wycieczkę w Sudety. Międzygórze jest doskonałą bazą wypadową na Śnieżnik, Igliczną, Czarną Górę, Szeroką Kopę oraz Żmijowiec.

Jeśli jeszcze nigdy nie udało wam się zwiedzić tych pasm górskich, koniecznie musicie to nadrobić! Wydaje nam się, że przypadną do gustu szczególnie miłośnikom instagramowych ujęć.