Madryt: Legendarna restauracja Coque w Hiszpanii okradziona

Odznaczona dwoma gwiazdkami Michelin restauracja Coque w Hiszpanii poinformowała, że w miniony weekend – 5 listopada 2022 – doszło do włamania, w wyniku którego złodzieje zrabowali 132 butelki niezwykle rzadkiego wina. Przestępcy wybierali tylko najlepsze roczniki, a wartość kradzieży szacuje się nawet na 200 tysięcy dolarów!

Reklama

Jak mówi dla „Decanter” Cristina Pérez Olmos z Coque, złodzieje z łatwością obeszli wszelkie środki bezpieczeństwa podjęte przez restaurację. Udało się im wejść do sąsiedniego budynku, który niedawno został opuszczony przez właścicieli, a następnie na wspólny dziedziniec, z którego dostęp do lokalu był już ułatwiony.

Gdy policja dotarła do tego, w jaki sposób złodzieje dostali się do restauracji, ich schemat działania okazał się prosty – widać go było gołym okiem po zanotowaniu wszystkich strat. Włamywacze celowali w wino, zabierając ze sobą wyłącznie najstarsze roczniki.

- Ubezpieczenie nie pokryje sentymentalnego aspektu rzeczy. Jesteśmy zaniepokojeni i zranieni tym, co się stało, ale nie ze względów ekonomicznych - straty to straty. Najgorsze jest to, że niektóre butelki wina należały jeszcze do mojego dziadka, odznaczały się takimi rocznikami, jak 1923 czy 1936. To wina, które przechodziły z pokolenia na pokolenie, pochodziły z tej samej winnicy – mówi dla „Decanter” Rafael Sandoval, sommelier i współwłaściciel Coque.

Luksusowe kolekcje win a szajki złodziei

Biorąc pod uwagę fakt, że kolekcja Coque składa się z 30 tysięcy butelek wina, 132 butelki nie wydają się zbyt wygórowaną liczbą - tyle że każda z nich była warta majątek.

Straty szacuje się na co najmniej 150 tysięcy dolarów, choć według niektórych mogą być nawet o 50 tysięcy większe!

Póki co złodzieje z Coque pozostają niezidentyfikowani. Przypomnijmy jednak, że jakiś czas temu do włamania doszło także w restauracji Atrio w Hiszpanii gdzie straty wyceniono na 1,6 mln dolarów. Sprawców odnaleziono dopiero po kilku miesiącach - to daje nadzieję, że złodzieje z Coque również zostaną schwytani przez policję.