Macallan x James Bond - destylarnia świętuje 60-lecie filmów o agencie 007

Mimo że James Bond słynie raczej z picia wstrząśniętych drinków martini, to jednak na przestrzeni 60 lat istnienia filmowej serii agent 007 nieraz sięgał po whisky Macallan. Marka ta pojawiła się m.in. w filmie „Skyfall” z 2012 r., kiedy to Daniel Craig raczył się trunkiem Fine & Rare z 1962 r.

Reklama

Teraz w ramach świętowania sześćdziesięciolecia istnienia kinowych produkcji o agencie 007 szkocka destylarnia przygotowała specjalną partię swojego single malta, która została przelana do sześciu unikatowych butelek nawiązujących swoim designem do każdej dekady istnienia filmowej franczyzy.

Projekty opakowań i etykiet opatrzone są ilustracjami przygotowanymi na podstawie oryginalnych scen z kinowych produkcji, które ostatecznie nigdy nie trafiły do właściwych filmów. Sceny te pochodzą natomiast z archiwów Jamesa Bonda.

– W październiku seria filmów o Jamesie Bondzie będzie obchodzić 60. rocznicę swojego istnienia, co czyni ją najdłużej działającą i jedną z najbardziej lubianych serii w świecie rozrywki. […] Macallan to z kolei ulubiona whisky Jamesa Bonda, a jako dwie światowe marki mamy ze sobą wiele wspólnego, w szczególności w kwestii innowacji i uznania dla szkockiej tradycji – mówił Jaume Ferras, dyrektor kreatywny Macallana.

Macallan x James Bond - specjalny rocznicowy single malt

Macallan x James Bond, dekada 1, fot. materiały prasowe Macallan x James Bond, dekada 1, fot. materiały prasowe

Z tej okazji master blenderka destylarni Kirsteen Campbell przygotowała również specjalną whisky single malt, która oddaje „trwały charakter” Jamesa Bonda oraz „siłę natury definiowaną przez jego szkockie dziedzictwo, które nosi się ze skromnością i pokorą”. Z opisu producenta wynika ponadto, że trunek „emanuje poczuciem stylu i dojrzałości, które ewoluowały przez lata, podobnie jak tytułowy bohater serii”.

 

Single malt ma naturalny złoty kolor, a jego zawartość alkoholu wynosi 43,7 proc. Trunek charakteryzuje się także aromatem świeżych cytrusów, który przechodzi w wanilię i kokos. Wyczuwalne są także nuty suszonych fig i rodzynek. W smaku przeważają z kolei aromaty dębowe, imbirowe, czekoladowe z domieszką fig, pieczonego jabłka i miodu. Finisz jest natomiast słodki i wielowarstwowy.

Limitowane butelki whisky Macallan z okazji sześćdziesięciolecia istnienia kinowego Jamesa Bonda wyceniane są na 800 dolarów i dostępne będą w butikach marki na całym świecie oraz wyselekcjonowanych barach od września 2022.

Uzupełnieniem limitowanej kolekcji whisky będzie natomiast szereg wydarzeń celebrujących okrągłą rocznicę istnienia postaci agenta 007. Macallan planuje m.in. wystawę The Macallan in Cinema zorganizowaną w siedzibie marki w szkockim Speyside.