Luwr oficjalnie ogranicza liczbę odwiedzających 

Luwr to zdecydowanie najczęściej odwiedzane muzeum na świecie, a liczba odwiedzających paryski przybytek sztuki przed pandemią wynosiła około 45 tys. dziennie. Kiedy Luwr został ponownie otwarty, miłośnicy sztuki stopniowo zaczęli napływać do Luwru. Jednak nowa dyrekcja postanowiła dyskretnie ograniczyć liczbę zwiedzających do 30 tys. osób dziennie.

Reklama

Muzeum po cichu podjęło decyzję o ograniczeniu codziennych odwiedzin w czerwcu 2022 roku, krótko po ogłoszeniu, że to Laurence des Cars będzie nową dyrektorką Luwru.

Laurence des Cars, która od 1 września 2022 oficjalnie piastuje stanowisko dyrektorki Luwru, oficjalnie przyznała, że ta decyzja pozytywnie wpłynęła nie tylko na pracę muzealników, ale też samo doświadczenie obcowania z zabytkami Luwru.

- Mamy niezwykle pozytywne dane za rok 2022. Mam nadzieję, że odwiedzający, zwłaszcza ci, którzy odkrywają nasze muzeum po raz pierwszy, chętnie spędzają czas w Musée du Louvre. Ciężko pracujemy nad tym, aby poprawić warunki zwiedzania i nadal oferować program wysokiej jakości oraz wyjątkową gamę występów na żywo rezonujących z tym, co dzieje się w muzeum – czytamy w oświadczeniu Laurence des Cars.

Młodzi ludzie odwiedzają Luwr 

Jak czytamy dalej, Luwr w 2022 roku odwiedziło łącznie 7,8 mln osób, co oznacza wzrost o 120 proc. w porównaniu z danymi z 2021 roku. Warto jednak dodać, że przed pandemią, w 2019 roku paryskie muzeum odwiedziło 9,6 mln osób.

Według przedstawicieli muzeum, to ograniczenia w podróżowaniu miały największy wpływ na frekwencję w pierwszym kwartale tego roku. Wzrost frekwencji jest zauważalny w kolejnych trzech kwartałach, a to dobry sygnał na przyszłość.

Jak zapowiada Luwr, muzeum planuje przyjąć w 2023 roku maksymalnie 9,3 mln odwiedzających, a w związku z ograniczeniami dziennej liczby zwiedzających, Luwr będzie zamknięty w każdy wtorek oraz trzy dni ustawowo wolne od pracy.

Ciekawostką z danych przedstawionych przez Luwr jest to, że 45 proc. osób, które odwiedziły muzeum w 2022 roku, to zwiedzający poniżej 25 roku życia, a 60 proc. z nich było w Luwrze po raz pierwszy w życiu.