Wakacje w kamperze - dlaczego są popularne? 

Podróże kamperem zyskały w dobie pandemii więcej fanów niż kiedykolwiek wcześniej. Złożyło się na to kilka czynników, ale przede wszystkim możliwość uniknięcia tłumów na lotniskach lub w kurortach wakacyjnych, a także coraz większa chęć bliższego obcowania z naturą.

Reklama

Biwakowanie nie musi jednak odbywać się w spartańskich warunkach (choć zdecydowanie może), a współczesne kampery oferują doskonały kompromis między szczyptą luksusu w głuszy a mobilnością i niezależnością w trasie. Samo znalezienie luksusowego pojazdu wcale nie musi być też takie trudne, wystarczy tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Luksusowy kamper – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? 

Luksus w kamperze ma niejedno oblicze, na które składają się takie elementy jak wysokiej klasy wystrój wnętrza i wykończenie, większa przestrzeń mieszkalna lub ilość i jakość udogodnień. Wiele luksusowych kamperów przypomina też tradycyjne domy, co zresztą jest istotnym elementem ich uroku, który zachęca coraz więcej osób do wypróbowania takiej rozrywki.

Najistotniejszym kryterium wyboru kampera są jednak oczekiwania dotyczące komfortu zależne od liczby współpodróżników.

 

Im więcej osób w trasie, tym lepiej skupić się przede wszystkim na odpowiednim podziale przestrzeni mieszkalnej i rozkładzie łóżek. Czy wystarczy wam jedna sypialnia, a może potrzebujecie łóżek piętrowych lub dwóch osobnych pokojów i dużej kuchni? Wszystkie te opcje są na równi dostępne w większości luksusowych współczesnych kamperów, dlatego decyzję o rozkładzie przestrzeni wewnątrz pojazdu najlepiej podjąć jeszcze na etapie planowania wakacji.

Taras w przyczepie Living Vehicle, fot. Living Vehicle Trailer  Taras w przyczepie Living Vehicle, fot. Living Vehicle Trailer

Podobnie zresztą jak decyzję o planowanych rozrywkach, a więc także o przestrzeni pakownej i udogodnieniach konstrukcyjnych. Jeśli zamierzacie np. zostawić swój kamper w jednym miejscu i eksplorować okolicę na rowerach, wówczas warto pomyśleć o dodatkowym bagażniku na zewnątrz pojazdu. Jeśli natomiast kamper miałby posłużyć jako domek letniskowy, warto wtedy zaopatrzyć go np. w markizę, grill lub nawet składaną ścianę, by móc stworzyć coś na kształt tarasu lub werandy.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest łazienka. Współczesne kampery oferują wszystkie możliwe warianty - od prostych łazienek z toaletą, prysznicem i umywalką, aż po luksusowe SPA z wanną, świetlikiem w dachu, podgrzewaną podłogą i pełnowymiarową pralką. Tu znów głównym kryterium wyboru powinna być liczba pasażerów oraz oczekiwany poziom komfortu w trasie. Choć akurat w przypadku łazienki nie zalecamy chodzić na zbyt duże kompromisy.

Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę, są materiały wykonania. Większość kamperów turystycznych zbudowana jest z aluminium lub włókna szklanego, które gwarantują większą wytrzymałość lub większą izolację. Ta druga jest jednak zdecydowanie bardziej istotna, ponieważ w zależności od pogody może zapewnić ciepłe schronienie lub upragniony powiew chłodu. Niektóre kampery mają też opcję podgrzewanej podłogi lub w razie ekstremalnych mrozów - podgrzewanego zbiornika cieplnego , dlatego znów – planowanie aktywności przed podróżą jest tutaj kluczowe.

Luksusowe kampery – kupno czy wynajem?

To zależy, bowiem obie opcje mają swoje wady i zalety. Za wynajmem przemawia na pewno elastyczność oferty i zaopatrzenie. Firmy wynajmujące kampery dbają bowiem o bieżące przeglądy i serwis samego pojazdu, a także o dostawy butli z gazem, środków czystości, sprzątanie, a nawet niejednokrotnie opłacają winiety na autostrady w całej Europie.

Niektóre firmy mają także w swojej ofercie usługę wynajmu hulajnóg czy rowerów, a większość dysponuje pojazdami z różnym rozkładem przestrzeni wewnątrz. Potencjalnych wariantów jest więc mnóstwo i każdy łatwo może dopasować coś do siebie.

Luksusowy kamper - cena 

Główny minus wynajmu to oczywiście kumulujące się koszty. Samo wynajęcie kampera np. na stronie Luxury Campers waha się od 299 zł do 699 zł za dobę w zależności od liczby dni wynajmu i sezonu. Do tego należy doliczyć też zwrotną kaucję w wysokości kilku tysięcy złotych oraz dopłaty za wszystkie wymienione usługi dodatkowe oraz z reguły częściowo bezzwrotną zaliczkę w razie odwołania rezerwacji. Koszt dziesięciodniowych wakacji w kamperze może więc oscylować w granicach 15-20 tys. złotych za sam wynajem pojazdu.

Z drugiej strony kupno nowego kampera to koszt od 100 tys. zł w górę w zależności od stopnia personalizacji przestrzeni i jakości materiałów. W przypadku najbardziej uznanych marek takich jak Winnebago, Airstream, Tiffin czy Jayco ceny z reguły sięgają siedmiocyfrowych kwot.

Przyczepa kempingowa Airstream Globtrotter, fot. Airstream Przyczepa kempingowa Airstream Globtrotter, fot. Airstream

Opcją są też używane kampery, które można dostać za mniej więcej 30 tys. zł, ale wtedy zwiększa się z kolei ryzyko ich awarii i niedostosowania wnętrza do konkretnych potrzeb. W obu przypadkach do kosztów zakupu należy doliczyć także konieczność serwisowania pojazdu oraz garażowania go poza sezonem, co generuje dodatkowe koszty.

Za tę cenę otrzymujecie jednak pełną niezależność, wolność podróży w dowolnym czasie i na dowolną odległość oraz pewność, że przestrzeń wewnątrz pojazdu będzie skrojona precyzyjnie pod wasze potrzeby. Dla początkujących biwakowiczów polecamy więc zdecydowanie wynajem, z kolei bardziej zaawansowani miłośnicy takiej rozrywki z pewnością mogą zastanowić się nad kupnem.

Wakacje w kamperze w Polsce - gdzie wynająć? 

Kultura spędzania wakacji w kamperach jest zdecydowanie mniej rozpowszechniona w Polsce niż np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Nie znaczy to jednak, że nasz kraj nie ma się czym pochwalić. Wręcz przeciwnie.

Ze względu na rosnącą popularność tego typu wypoczynku firmy zajmujące się profesjonalnym wynajmem kamperów stają się coraz powszechniejsze. Najbogatsze oferty mają serwisy Camp Deck, Luxury Campers, a także polskicaravaning.pl. Ta ostatnia strona oferuje także możliwość zarezerwowania miejsca kempingowego w Polsce lub w dowolnym kraju Europy od Wielkiej Brytanii po Albanię.