Luksusowe nieruchomości w Polsce - rekordy 2022 r.

Według „Rzeczpospolitej” 2022 r. był doskonałym rokiem dla luksusowych nieruchomości w Polsce. Największej transakcji pod względem ceny całkowitej dokonano na rynku warszawskim. Za 480-metrowy apartament w wieży Złota 44 zapłacono prawie 23 mln zł – podaje w rozmowie z „Rz” Małgorzata Wełnowska, starsza analityczka ds. rynku nieruchomości w Cenatorium.

Reklama

Apartament został kupiony przez Rafała Zaorskiego, polskiego milionera, który majątku dorobił się na inwestycjach w kryptowaluty i spółki technologiczne. Wspomniane mieszkanie o powierzchni 480 m kw. rozciąga się na całą kondygnację wieżowca przy Złotej 44 i jest to jednocześnie jedyny taki apartament w Polsce.

Rekordowe 15 mln złotych zapłacono też za 700-metrowe mieszkanie w krakowskim apartamentowcu Angel Wawel. Jest to najdroższa tego typu transakcja przeprowadzona w stolicy Małopolski w tym roku. W Krakowie kupiono jednak też dwie inne luksusowe nieruchomości – 195-metrowy apartament za ponad 9,2 mln zł oraz lokal o powierzchni 154 mkw. – za 7 mln zł.

„Gruby portfel muszą mieć też nabywcy mieszkań przy Wiejskiej (w Warszawie - red.). Na ok. 213-metrowy lokal klient wydał 6,5 mln zł. 181 m kw. przy ul. Foksal kosztowało nabywcę ponad 6,1 mln zł. Ponad 5,3 mln zł to cena transakcyjna ok. 184-metrowego mieszkania przy ul. Kościuszki w Krakowie, a 6,8 mln zł – 220-metrowego lokalu przy ul. Koletek” – dodaje „Rzeczpospolita”.

W listopadzie mieszkania na rynku pierwotnym zdrożały o 11 proc. rok do roku; wolniej, o 8 proc. rosły ceny lokali na rynku wtórnym - wynika z kolei z raportu Otodom. Według serwisu mieszkania od deweloperów zdrożały w listopadzie o 11 proc. rok do roku, a średnia cena metra kwadratowego wynosiła 10,3 tys. zł/mkw.