LOTY W KOSMOS: Virgin Galactic rozpoczyna współpracę z Boeingiem

Virgin Galactic podpisało ze spółką Aurora należącą do Boeinga kontrakt na budowę dwóch statków matek, które mają wesprzeć ambitne plany rozwoju kosmicznej turystyki realizowane przez firmę Richarda Bransona.

Reklama

informacji prasowej dyrektor zarządzający Virgin Galactic Michael Colglazier nazwał maszyny „integralnym elementem dalszego zwiększania skali operacji kosmicznych”.

– Będą szybsze w produkcji, łatwiejsze w utrzymaniu i pozwolą nam na wykonywanie dużo większej liczby misji każdego roku. Wspierana przez wielkość i siłę Boeinga Aurora jest dla nas idealnym partnerem produkcyjnym, który pomoże osiągnąć nam cel obsługi 400 lotów rocznie w Spaceport America – powiedział Colglazier.

Virgin Galactic - komercyjne loty w kosmos już w 2025 r.

Pozyskanie pomocy z zewnątrz w postaci Boeinga i Aurory pozwoli głównym inżynierom Virgin Galactic skupić się bardziej na projektowaniu i budowie pojazdów kosmicznych nowej generacji.

Statki matki budowane przez Aurorę mają bowiem posłużyć do wynoszenia w dolne warstwy stratosfery na wysokość około 15 km właściwych maszyn kosmicznych firmy Bransona. Według założeń każdy statek matka ma być w stanie wykonać samodzielnie 200 lotów rocznie.

– Lata doświadczenia Aurory w projektowaniu samolotów, produkcji kompozytów i integracji pojazdów w połączeniu z naszymi światowej klasy inżynierami zapewniają wyjątkowe możliwości niezbędne do ukończenia samolotów matek nowej generacji. Cieszymy się, że mamy okazję wspierać pionierskie misje Virgin Galactic – powiedział Per Beith, prezes i dyrektor generalny Aurory.

Według informacji prasowej na stronie Virgin Galactic pierwszy statek matka nowej generacji wejdzie do użytku w 2025 roku. W tym samym roku pierwszy statek kosmiczny Virgin Galactic klasy Delta ma rozpocząć komercyjne loty i zacząć przynosić firmie pierwsze zyski.

Najbliższe misje handlowe kosmicznego przedsiębiorstwa Richarda Bransona zaplanowane są natomiast na I kwartał 2023 roku.