Lot pierwszą klasą - savoir-vivre

Miejsca najwyżej klasy oferują mnóstwo udogodnień, w tym większy wybór w menu obiadowym, dostęp do baru, luksusowe łazienki, dużo przestrzeni osobistej czy możliwość obejrzenia ulubionego filmu na prywatnym wyświetlaczu. Niektóre linie oferują również piżamy, kapcie i produkty do „lotniczego” spa. I choć brzmi to naprawdę cudownie, powinniśmy pamiętać o lotniczym savoir-vivre, dzięki któremu unikniemy wpadki. 

Reklama

Oto lista niepisanych reguł, o których powinniśmy pamiętać podczas podróży pierwszą klasą.

Wejście na pokład

Po pierwsze, wejście na pokład powinno wyglądać naturalnie. Bez zbędnych – i głośnych – zachwytów. Ponadto warto pamiętać, że lot pierwszą klasą nie oznacza, że wszyscy będą na każde nasze zawołanie. Nie bądźmy wyniośli i obserwujmy otoczenie. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, czy nasz lot będzie wielkim spotkaniem towarzyskim, czy raczej „strefą ciszy”.

 

Co więcej, bagaże podręczne, podobnie jak w przypadku innych klas, wkładamy do schowka samodzielnie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nie pozwala nam na to nasz stan zdrowia.

Zamawianie jedzenia i napojów

Zamówienia jedzenia w samolocie są zawsze mile widziane – mimo że pierwsza klasa oferuje mnóstwo darmowych opcji. Mimo to, nie powinniśmy się krępować.

Zanim jednak zdecydujemy się na poproszenie stewardessy o menu, warto wziąć pod uwagę kilka zasad:

  • Jeśli lot odbywa się na trasach krajowych lub krótkodystansowych, prośba o zamówienie niestandardowe lub jakiekolwiek zmiany w oferowanym menu nie są najwłaściwsze. Nie dotyczy to oczywiście alergii pokarmowych.
  • Jeśli lot jest długodystansowy, zmiany w menu są wykonalne, ale należy poinformować o nich stewardessę tak szybko, jak tylko jest to możliwe.
  • Zastanów się nad swoim posiłkiem. Personel pokładowy często pyta pasażerów, co mieliby ochotę zjeść. Nie jest to powszechne, ale zdarza się coraz częściej. Ponadto w przypadku lotów międzynarodowych menu podawane jest zwykle już na początku lotu.
  • W pierwszej klasie pasażerowie zwykle mają możliwość poczęstowania się darmową przekąską. Pamiętajmy jednak o innych pasażerach i bierzmy jedynie skromną porcję oferty.

 

 

Jak zachować się w samolocie? – zakazy i nakazy

Istnieje jeszcze kilka „luźnych” wskazówek, które powinniśmy wziąć sobie głęboko do serca, jeśli chodzi o lot pierwszą klasą. Po pierwsze, gdy do naszej kabiny wpada zbyt jasne światło słoneczne, możemy bez skrępowania zasunąć rolety w okienku, ale nie używajmy do tego przycisku wzywającego personel. Zróbmy to samodzielnie.

Kolejną istotną sprawą jest ubiór. Jeśli chcemy zmienić ubrania, możemy skorzystać z toalet i tam na spokojnie ubrać się w coś „świeżego”. Warto jednak pamiętać o tym, by nie zdejmować butów.

Ponadto – jak twierdzą pasażerowie – przejmowanie się ubiorem w samolocie nie ma podstaw. Chodzi o komfort i wygodę. Choć oczywiście jeśli mamy ochotę założyć coś elegantszego, nie musimy się martwić o oceniające spojrzenia innych.