Protest aktywistów klimatycznych w National Gallery

Dwójka aktywistów klimatycznych w koszulkach Just Stop Oil (Koniec z ropą naftową – red.) przekroczyła barierki odgradzające obraz „Wóz na siano” Johna Constable’a w National Gallery w Londynie, po czym pokryła płótno trzema plakatami przedstawiającymi arcydzieło artysty w „apokaliptycznej” wersji. Następnie przykleili swoje dłonie do ramy eksponatu.

Reklama

Londyńska policja przybyła na miejsce zdarzenia niedługo później. Funkcjonariusze ewakuowali turystów odwiedzających galerię, po czym aresztowali protestujących i usunęli plakaty z obrazu. Przetransportowali go też do muzealnych konserwatorów.

Oględziny dzieła wykazały „niewielkie uszkodzenia ramy oraz powierzchni lakieru pokrywającego płótno”. Jak później poinformowała Galeria Narodowa w oświadczeniu prasowym, wszystkie szkody zostały „usunięte z sukcesem”.

Kim są aktywiści klimatyczni protestujący w National Gallery

Dwójka protestujących to 23-letnia studentka psychologii Hannah Hunt oraz 22-letni student muzykologii Eben Lazarus. Oboje pochodzą z Brighton i reprezentują organizację proekologiczną Just Stop Oil.

Celem ich protestu było zwrócenie uwagi na bierność rządzących w kwestii walki z kryzysem klimatycznym i zaprezentowanie apokaliptycznej wersji przyszłości za pomocą ich własnej interpretacji szeroko rozpoznawanego XIX-wiecznego dzieła Constable’a.

Plakaty pokazywały wóz z sianem z obrazu brytyjskiego malarza na tle bezlistnych drzew, samolotów lecących po pokrytym smogiem niebie oraz wyasfaltowanej wiejskiej drogi.

– Sztuka jest bardzo ważna i powinna zostać zachowana dla przyszłych pokoleń, ale jeśli na świecie nie będzie żywności, to jaki jest cel jej istnienia? Na co komu sztuka, gdy zabraknie wody? Na co komu sztuka, gdy miliardy ludzi cierpią? Przykleiliśmy nasze wyobrażenie „Wozu na siano”, które obrazuje naszą drogę do katastrofy – tłumaczył później Lazarus.

Protest w National Gallery w Londynie nie był jednak jedynym incydentem z udziałem aktywistów Just Stop Oil. Protestujący wdarli się również do Kelvingrove Art Gallery and Museum w Glasgow, a następnie pokryli farbą w spreju ściany instytucji oraz obraz szkockiego pejzażysty Horatio McCullocha. Pięcioro członków JSO przerwało również brytyjskie Grand Prix Formuły 1 na torze w Silverstone.