ŁÓDŹ: Dąb Fabrykant walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023
Dąb Fabrykant od 170 lat zdobi łódzki park im. ks. bp. Michała Klepacza. Według mieszkańców Łodzi jego potężne i długie konary, które odchodzą od pnia praktycznie prostopadle, stały się już jednym z najważniejszych punktów rozpoznawczych miasta, a wkrótce – być może – także całej Polski!
Tak, całej Polski, ponieważ Dąb Fabrykant, podobnie jak w zeszłym roku Dąb Dunin, właśnie został powołany do reprezentowania naszego kraju w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2023, organizowanym przez czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska.
Łódzki dąb zmierzy się z aż szesnastoma innymi kandydatami, rosnącymi w różnych częściach Europy.
Warto wspomnieć jednak, że dla jury konkursu - oprócz samych walorów estetycznych, ważna jest także historia drzewa oraz jego „relacje” z kulturą i otoczeniem. Jakie detale mogą zadecydować o zwycięstwie reprezentanta Polski?
Polecamy
„Dąb-olbrzym”, czyli łódzki skarb natury
Dąb Fabrykant - zwany „dębem-olbrzymem” - to z pewnością jedno z najciekawszych drzew na terenie Polski. Jego unikatowy przekrój, spektakularne konary osiągające nawet do 20 m, imponująca szerokość korony (33 m) i malownicze otoczenie właściwie same w sobie przesądzają już o tym tytule.
Czy wspomnieliśmy, że dąb Fabrykant może mieć nawet ponad 150 lat? Na podstawie archiwalnych pomiarów można stwierdzić, że najprawdopodobniej zdobi miasto od ok. 170 lat - mniej więcej w tym czasie miały powstać ogrody Richtera, przemianowane później na park im. ks. bp. Michała Klepacza.
Nazwa „Fabrykant” natomiast została zaproponowana przez biologa - prof. Jana Sicińskiego - z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Jak możemy się domyślać to hołd w stronę fabrykanckiej historii miasta. Poza tym, przez wiele lat park im. ks. bp. Michała Klepacza otoczony był licznymi zakładami fabrycznymi rodziny Richterów.
Co ciekawe, w trakcie II wojny światowej drzewu groziła zagłada. Podobno funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego chcieli odkryć skarb Richterów, który miał być zakopany pod dębem, ale ostatecznie tego nie zrobili.
Drzewo od 1990 roku, zgodnie z zarządzeniem ówczesnego prezydenta Łodzi, trafił na długą listę polskich pomników przyrody.
Dąb Fabrykant został Drzewem Roku 2022 w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.
Polecamy
Polecamy
Europejskie Drzewo Roku 2023 – jak zagłosować?
Aby oddać głos w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2023, powinniśmy zajrzeć na oficjalną stronę Tree of the Year, a następnie wcisnąć ikonę „Oddaj głos” i wybrać dwóch faworytów (to bardzo ważne). Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego 2023 roku.
Innymi kandydatami do zdobycia tytułu Europejskiego Drzewa Roku są:
- Kolonia Jabłoni z Krolewci, Ukraina
- Dąb Pospolity – Smoczy Dąb, Słowacja
- Eukaliptus z Contige, Portugalia
- Figowiec Olbrzymi z Ogrodu Botanicznego w Palermo, Włochy
- Platan, Bułgaria
- Dąb Seja, Łotwa
- Encina z San Roque, Hiszpania
- Platan Most, Węgry
- Brązowa Wiśniowa Grusza z Klerken, Belgia
- Dąb Markiza, Holandia
- Dąb z Pola Dreznica, Chorwacja
- Grusza w Drasovie, Czechy
- Fioletowy Buk Reigi, Estonia
- Płaczący Buk z góry Cassel, Francja
- Cis z Opactwa Waverley, Anglia
Niezależnie od tego, czy "Fabrykant" zdobędzie tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023, czy nie, warto zajrzeć do niego szczególnie wiosną, kiedy jego otoczenie zamienia się w jeden wielki niebieski dywan. Wszystko dzięki cebulicy syberyjskiej, która kwitnie pod dębem wczesną wiosną.
Polecamy
Polecamy