DiCaprio znany jest ze swojego zaangażowania w walkę z kryzysem klimatycznym. Aktor obszernie odniósł się do tej kwestii w ostatnim ekskluzywnym wywiadzie udzielonym serwisowi „Deadline”, w którym zwracał m.in. uwagę na skutki, jakie czekają naszą planetę, gdy średnia temperatura przekroczy barierę 1,5 st. C oraz apelował o wspólny wysiłek na rzecz powstrzymania tej sytuacji.

Reklama

Mam dwie wielkie pasje w życiu. Aktorstwo oraz ochrona przyrody i informowanie świata o kryzysie klimatycznym – mówił w wywiadzie.

Dziewięcioletnie okno czasowe

Zdaniem Leonardo DiCaprio na świecie panuje ogólne poczucie lęku wynikające z tego, że rządy i sektor prywatny nie działają wystarczająco szybko i zdecydowanie w kwestii walki ze zmianami klimatu.

Jeśli przekroczymy próg 1,5 st. C, to osiągniemy punkt w naturze, z którego nie będzie już odwrotu od nadmiernej obecności metanu w atmosferze, ocieplenia i zakwaszenia naszych oceanów - mówił. 

Dodał też, że choć nie odczuwamy jeszcze rzeczywistego wpływu zmian klimatycznych na nasze życie, to nasze oceany ocieplają się teraz w rekordowym tempie.

Mamy przed sobą dosłownie dziewięcioletnie okno czasowe – stwierdził.

 

Przypomniał też, że jako jednostki również powinniśmy zaangażować się w walkę z kryzysem klimatycznym i głosować na polityków, którzy poważnie traktują ten problem.

Nie powinniśmy wybierać liderów politycznych na poziomie miejskim czy państwowym, którzy ignorują głosy naukowców.

DiCaprio zwrócił także uwagę na fakt, że Stany Zjednoczone są największym emitentem zanieczyszczeń per capita na świecie. – Musimy dać przykład reszcie świata. Jesteśmy niesamowicie bogatym narodem i musimy dokonać tej zmiany – dodał.

Leonardo DiCaprio o filmie „Nie patrz w górę”

Aktor odniósł się też w wywiadzie do swojej ostatniej dużej roli w filmie Adama McKaya pt. „Nie patrz w górę”, w którym wcielił się w naukowca ostrzegającego ludzkość przed zbliżającą się do Ziemi asteroidą i nieuchronną zagładą.

Jestem bardzo dumny z tego, że [film] wywołał dyskusje. Film jest oglądany na całym świecie, a ludzie odczuwają niepokój w związku z tym problemem – mówił DiCaprio.

Później dodał też: – Każdego roku jest coraz goręcej niż w poprzednich latach i to się nie kończy. Nie zatrzymamy się. To właśnie jest „Nie patrz w górę”.