Marka Lego przekazuje szpitalom zabawkowe modele skanerów do rezonansu magnetycznego, aby pomóc personelowi medycznemu zapoznawać i oswajać najmłodszych pacjentów z przebiegiem badania oraz pokazywać im, że nie jest ono tak przerażające, na jakie wygląda.

Reklama

LEGO w szpitalach: Skaner do badania MRI z klocków

Model skanera do rezonansu magnetycznego został zaprojektowany wyłącznie z myślą o placówkach medycznych i nie jest przeznaczony do publicznej sprzedaży. Lego sukcesywnie dostarcza jego kolejne egzemplarze do szpitali na całym świecie od lata 2021 r. Autorem projektu jest pracownik duńskiej marki Erik Ullerlund Staehr, który chciał ułatwić personelowi medycznemu przygotowanie najmłodszych pacjentów do badania skanerem.

Zestaw ma na celu zmniejszenie niepokoju dzieci i uczynienie całego doświadczenia bardziej zabawowym i mniej przerażającym – tłumaczy producent w komunikacie prasowym.

 

Skanery z klocków Lego pojawią się przede wszystkim na oddziałach radiologii pediatrycznej, by młodzi pacjenci znajdujący się na nich mogli lepiej zrozumieć i zwizualizować sobie, co ich potencjalnie czeka.

Ze zdjęć opublikowanych przez Lego wynika, że zestaw składa się z dwuczęściowej platformy stworzonej na wzór gabinetu, w którym przeprowadza się badanie rezonansem magnetycznym. Jedna część składa się tuby przypominającej sam skaner, do której na ruchomym stole wjeżdża figurka z Lego, z kolei druga – z pokoju, w którym lekarz na bieżąco odczytuje wyniki badania. Zestaw utrzymany jest w typowo szpitalnej kolorystyce, by jak najbardziej przypominał rzeczywiste doświadczenie.

Sam skaner może zostać również otwarty, tak by dokładnie zademonstrować najmłodszym pacjentom sposób działania maszyny oraz jej wnętrze. W końcu lęk i obawy z reguły biorą się z niewiedzy, a tego typu zabawka może pomóc skutecznie je oswoić i zredukować.