Switchblade - pierwszy latający samochód oficjalnie dopuszczony do lotu

Federalna Administracja Lotnictwa 15 lipca oficjalnie zatwierdziła projekt latającego samochodu Switchblade, dzięki czemu auto w ciągu kilku najbliższych tygodni będzie mogło odbyć swój pierwszy legalny lot testowy.

Reklama

Sukces ten jest zwieńczeniem 14 lat żmudnych prac nad rozwojem technologii, której najnowsza wersja może okazać się przełomowa dla przyszłości efektywnej komunikacji w mieście.

– Pytanie brzmiało: jaki układ i ogólny projekt pojazdu jest potrzebny, aby uzyskać coś, co rzeczywiście może zarówno jeździć, jak i latać? Udało nam się odpowiedzieć na to pytanie i tak otrzymaliśmy Switchblade – mówił w rozmowie z serwisem „The Hill” Sam Bousfield, szef firmy Samosn Sky stojącej za projektem.

Switchblade - przełomowa technologia latających samochodów

Switchblade w wersji ze złożonymi skrzydłami, fot. Samson Sky Switchblade w wersji ze złożonymi skrzydłami, fot. Samson Sky

Latające samochody od zawsze były obsesją Bousfielda, który przekonuje, że ta idea fascynowała go od wczesnego dzieciństwa i towarzyszyła mu przez całe dorosłe życie. Teraz dzięki pasji oraz wytrwałości nareszcie udało mu się wprowadzić swoją koncepcję w życie, a jego projekt rzeczywiście ma bardzo duże szanse powodzenia.

Switchblade jest bowiem nie tylko pierwszym oficjalnie zaakceptowanym przez FAA latającym samochodem, ale także wyróżnia się na tle konkurencji innowacyjnym podejściem do konstrukcji samego pojazdu. O ile większość producentów eksperymentuje z różnymi wariantami aut przypominających drony lub helikoptery, o tyle Samson Sky postawiło na hybrydę samolotu i kompaktowego trójkołowca.

Z tego względu Switchblade jest niezwykle funkcjonalną konstrukcją bez względu na warunki. Samson Sky przekonuje, że auto można bez przeszkód przechowywać w przydomowym garażu, a dzięki nowoczesnemu silnikowi hybrydowemu - bez większych problemów poruszać się nim po mieście.

Z kolei sama transformacja w samolot przebiega bezboleśnie i gładko – to zasługa konstrukcji skrzydeł ukrytych w podwoziu, które wysuwają się z niego jak nóż kieszonkowy.

Latające samochody - parametry techniczne i cena

Switchblade na swoim pokładzie może pomieścić dwie osoby, latać z prędkością do 260 km/h i osiągnąć maksymalną wysokość prawie 5 tys. metrów – mniej niż połowę wysokości przelotowej komercyjnych odrzutowców. Samson Sky przewiduje jednocześnie, że koszt zakupu Switchblade wyniesie około 170 tys. dolarów, nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy auta staną się powszechnie dostępne.

Pewne jest natomiast to, że w ciągu kilku najbliższych tygodni Switchblade odbędzie swój pierwszy lot testowy. Wtedy też wszystkie 1670 osób, które jak do tej pory wyraziło chęć zakupu pojazdu, będzie musiało wpłacić na konto Samson Sky po 2 tys. dolarów zaliczki.