Lancia Pu+Ra HPE – nowy samochód elektryczny, który zadziwił konkurencję

Jeśli tak miałaby wyglądać przyszłość elektrycznych samochodów, to my jesteśmy za. Lancia zaprezentowała właśnie koncepcyjny model o nazwie Pu+Ra HPE, który ma pomóc marce wrócić do pierwszej ligi światowych producentów. Problem w tym, że niestety nie stanie się to w najbliższym czasie, ponieważ Lancia na ten moment milczy na temat jakichkolwiek szczegółów dotyczących wprowadzenia w życie tego śmiałego projektu. Patrząc jednak na jego założenia – zdecydowanie jest na co czekać.

Reklama

Zacznijmy od pierwszej części nazwy Pu+Ra, która według materiałów prasowych jest skrótem od słów „pure” oraz „radical” – czysta i radykalna. I taki jest też design auta, którego nadwozie charakteryzuje się niezwykle płynnymi, nowoczesnymi i minimalistycznymi liniami, radykalną prostotą i czystą elegancją. Ale też trudno się dziwić, ponieważ koncept ma wiele wspólnego z najsłynniejszymi konstrukcjami marki – modelami Stratos i Delta Integrale.

Lancia Pu+Ra - futurystyczny samochód elektryczny / materiały prasowe Lancia Pu+Ra - futurystyczny samochód elektryczny / materiały prasowe

Podobnie jak Delta Integrale, Pu+Ra jest dwudrzwiowym hatchbackiem z nieco wydłużoną maską, z kolei jej „klinowaty” kształt i okrągłe tylne reflektory zostały stworzone na wzór Stratosa. Cała reszta to jednak nowość.

W języku stylistycznym Lancii nigdy nie widzieliśmy tak gładkiego, opływowego kształtu całego nadwozia, ani tym bardziej układu przednich reflektorów w kształcie litery Y. Klasyczna osłona chłodnicy również uległa zmianie i została zastąpiona przez szpiczasty nos wykończony pionowym reflektorem. Auto z zewnątrz prezentuje się więc absolutnie fenomenalnie. A wewnątrz jest jeszcze lepiej.

Lancia Pu+Ra - futurystyczny samochód elektryczny / materiały prasowe Lancia Pu+Ra - futurystyczny samochód elektryczny / materiały prasowe

Lancia Pu+Ra - wnętrze i specyfikacja silnika

Lancia Pu+Ra, tył, fot. mat. prasowe Lancia Pu+Ra, tył, fot. mat. prasowe

Kabina, która została zaprojektowana we współpracy z firmą Cassina, ma wygląd inspirowany włoskim designem mebli. Szeroko otwarta przestrzeń charakteryzuje się deską rozdzielczą wykonaną z jednego kawałka szkła oraz parą okrągłych stolików z przodu i z tyłu, gdzie normalnie znajdowałaby się konsola środkowa. Dwa przednie siedzenia są z kolei inspirowane luksusowymi fotelami, a 70 proc. powierzchni we wnętrzu wykonano z materiałów przyjaznych środowisku. Wrażenie robi również niezwykły, przejrzysty dach.

1280x720_tetto.jpg 1280x720_tetto.jpg

Szczegóły dotyczące układu napędowego Pu+Ra HPE są w tym momencie skąpe. Druga część nazwy oznacza jednak High Performance Electric i wygląda na to, że auto takie właśnie będzie. Lancia zakomunikowała ponadto, że auto będzie w stanie przejechać ponad 700 km na jednym ładowaniu, z czego 100 km zasięgu będzie można osiągnąć zaledwie w 10 minut.

Lancia Pu+Ra - futurystyczny samochód elektryczny / materiały prasowe Lancia Pu+Ra - futurystyczny samochód elektryczny / materiały prasowe