Lamborghini LB744 − oficjalny początek ery hybrydowej

Lamborghini wkracza w erę hybrydową wraz z premierą najnowszego modelu, który w portfolio marki zastąpi kultowego Aventadora. Oficjalna prezentacja auta znanego na razie jako LB744 będzie miała miejsce 29 marca o godzinie 19 czasu środkowoeuropejskiego.

Reklama

Wtedy też poznamy nazwę oraz otrzymamy oficjalne potwierdzenie wszystkich szczegółów dotyczących pierwszej hybrydy w historii włoskiej marki z Sant'Agata Bolognese. Na ten moment wiadomo jednak na jej temat całkiem sporo.

Lamborghini LB744, co wiemy na temat nowego supersamochodu?

Auto będzie hybrydą typu plug-in wyposażoną w wolnossący silnik V12 o pojemności 6,5 litra i oszałamiającej maksymalnej mocy w wysokości 1000 KM (dostępnej jedynie w trybie „Corsa”). Supersamochód ma także dysponować napędem na wszystkie koła oraz trybem elektrycznym, w którym moc zostanie ograniczona do 180 KM i pochodzić będzie wyłącznie z trzech elektrycznych jednostek napędowych.

Wiadomo także, że cały silnik został zaprojektowany przez Lamborghini od podstaw i będzie o 17 kilogramów lżejszy niż jego poprzednik. LB744 dostanie także zupełnie nową, 8-stopniową, dwusprzęgłową skrzynię biegów, która będzie montowana także w przyszłorocznym zastępstwie dla modelu Huracan.

Jeśli natomiast chodzi o akumulatory, będą to baterie o mocy 3,8 kilowatogodziny. Ich ładowanie przy pomocy tradycyjnego kabla ma zająć 30 minut, natomiast za pośrednictwem silnika V12 – zaledwie 6 minut. Auto ma być także wyposażone w system odzyskiwania energii z hamowania. Z informacji Lamborghini wynika również, że w pełni naładowane akumulatory mają wystarczyć na pokonanie dystansu 10 km.

Aktualnie wiadomo także, że LB744 będzie wyposażony w skrętne tylne koła, szersze o 4 proc. opony i nowy szkielet nadwozia wykonany z włókna węglowego. Dzięki hybrydowej technologii ma również emitować o 30 proc. mniej dwutlenku węgla niż model Aventador Ultimae.

W najnowszym filmowym teaserze Lamborghini ujawniło także, że LB744 będzie dysponował aż trzynastoma trybami jazdy m.in. Citta, Strada, Sport Recharge i Corsa Performance. Zaprezentowano także wygląd kierownicy oraz wszelkich wskaźników znajdujących się za nią.

LB744 będzie też oficjalnie pierwszym z łącznie trzech nadchodzących hybryd typu plug-in od Lamborghini. W 2024 r. na rynek trafić mają bowiem hybrydowa wersja SUV-a Urus oraz model, który zastąpi Huracana.