Huracán Sterrato – nowa terenówka od Lamborghini

Lamborghini po raz pierwszy zaprezentowało Huracána Sterrato jeszcze w 2019 roku. Wówczas auto było jednak niczym więcej niż odważnym i szokującym konceptem, który miał nigdy nie wejść w życie. Tyle że włoski producent właśnie urzeczywistnił ten projekt i obecnie wcale nie wydaje się już taki szokujący.

Reklama

Nowe Lamborghini Huracán to bowiem kolejny po Porsche 911 Dakar supersamochód przystosowany do jazdy terenowej. Wersja Sterrato – z włoskiego: „nieutwardzona nawierzchnia” – w odniesieniu do swojego starszego brata Huracána EVO charakteryzuje się podwyższonym o niemal 5 cm zawieszeniem, a także poszerzonym o 3 cm nadwoziem.

Lamborghini Huracán Sterrato, fot. mat. prasowe Lamborghini Huracán Sterrato, fot. mat. prasowe

Auto ponadto zostało wyposażone w cały szereg elementów umacniających całą konstrukcję – aluminiową płytę osłaniającą podwozie z przodu, wzmocniony dyfuzor, agresywne nadkola, a także aluminiowe progi po bokach.

Najbardziej wyraźnymi zmianami są jednak dodatkowe przednie reflektory oraz potężny wlot powietrza umiejscowiony w tylnej części dachu. Ten ostatni okazał się też najistotniejszym usprawnieniem, jako że tradycyjne wloty znajdujące się po bokach auta zatykały się podczas testów zbyt szybko w trudnych warunkach terenowych.

Lamborghini Huracán Steratto - osiągi

Lamborghini dodatkowo zmniejszyło nieco moc silnika Huracána z 631 w wersji EVO do 610 koni mechanicznych w wersji Steratto. Technicznie rzecz biorąc ten drugi jest więc jednym z najwolniejszych samochodów wyprodukowanych przez Lamborghini w ostatnich latach.

Auto od 0 do 100 km/h przyspiesza w 3,4 sekundy, a jego prędkość maksymalna to „zaledwie” 260 km/h. Trudno jednak spodziewać się, by ktokolwiek próbował testować te limity w warunkach terenowych.

Lamborghini Huracán Sterrato, bok, fot. materiały prasowe Lamborghini Huracán Sterrato, bok, fot. materiały prasowe

I to pomimo wyczynowych opon Bridgestone Dueler AT002, które zostały zaprojektowane specjalne po to, by „zapewnić idealną przyczepność zarówno na szutrze, jak i asfalcie, jednocześnie utrzymując doskonałe prowadzenie auta”.

Możliwość składania zamówień na model Lamborghini Huracán Sterrato zostanie otwarta jeszcze w tym roku, a produkcja pierwszych egzemplarzy ruszy w lutym 2023. Lamborghini planuje ograniczyć ją do 1499 sztuk.

Ceny aut z serii Huracán Sterrato w Europie zaczynają się od 263 tys. euro.