Nowa lalka Barbii - Jane Goodall

Firma Mattel już jakiś czas temu zmieniła nieco koncepcję swoich lalek Barbie. Teraz możemy spotkać je w wersji bardziej "ludzkiej", z uwzględnieniem niedoskonałości, które są przecież naturalne. Coraz częściej odgrywają także różne role. Mieliśmy już Barbie astronautkę, Barbie lekarkę czy Barbie mamę. Teraz Jane Goodall prezentuje Barbie, która jest obrończynią przyrody! 

Reklama

Jane Goodall jest zasłużoną  badaczką i działaczką na rzecz ochrony środowiska. To właśnie ona i jej dokonania stały się inspiracją do stworzenia zupełnie nowej lalki Barbie, która w całości została wykonana z recyklingowanego plastiku.

Lalka Barbie Jane Goodall / Jane Goodall Institute Lalka Barbie Jane Goodall / Jane Goodall Institute

- Zawsze marzyłam o tym, by mieć swoją lalkę Barbie. Wielokrotnie widziałam małe dziewczynki bawiące się nimi, ale każda sztuka była taka sama – bardzo dziewczęca, to wszystko. Pomyślałam, że dzieci potrzebują większego wyboru. Mattel już jakiś czas temu zmienił ofertę swoich lalek Barbie. Mamy  astronautki, lekarki, policjantki i tak dalej. Stwierdziłam więc, że skoro dzieci uczą się o mnie w szkole, można stworzyć lalkę na moje podobieństwo – powiedziała Jane Goodall dla Reuters.

I tak ubrana w koszulę i szorty khaki, z notatnikiem i lornetką na szyi nowa Barbie Jane Goodall będzie odkrywała świat ze swoim przyjacielem – Greybeardem – pierwszym szympansem, który zaufał jej podczas badań nad szympansami w Narodowym Parku Gombe.

Jane Goodall Institute Jane Goodall Institute

Debiut nowej lalki Barbie przypada na 14 lipca, w Światowy Dzień Szympansa. 

 

Jane Goodall i jej „bawić i uczyć” o ochronie środowiska

Jane Goodall wyznaje, że chce, aby dzieci uczyły się o ochronie środowiska i zrozumiały, że ta kwestia jest kluczowa dla dalszego funkcjonowania planety. Współpraca z firmą Mattel jest pierwszym krokiem do spełnienia tego marzenia.

Tym milej więc nam poinformować, że firma zabawkowa zdecydowała się na dalszą współpracę z badaczką. Jej przedstawiciele przekazali, że wkrótce rozpoczną działania wspólnie z Jane Goodall Institute i ruchem młodzieżowym Root&Shoots, który działa na rzecz edukacji najmłodszych w sferze świadomości na temat zmian klimatycznych i ochrony środowiska. 

- Nadzieja dotyczy działania. Pracujemy nad wszystkimi tymi przeszkodami, którymi są zmiany klimatyczne, utrata bioróżnorodności, ubóstwo, niezrównoważony styl życia i zanieczyszczenie środowiska. I kiedy idziemy jednym, ciemnym tunelem, docieramy do innych – dodała Jane Goodall.