Kultowy samochód DeLorean 

DeLorean DMC-12 jednak dotarł do przyszłości. Prawie cztery dekady od ekranowego debiutu w kultowym filmie z lat 80. legendarna marka powraca. Czy na dobre i czy w wielkim stylu? Tego w tej chwili nie sposób przewidzieć, ponieważ firma DeLorean Motor Company udostępniła ledwie 15-sekundową zapowiedź, która nie zdradza zbyt wielu szczegółów dotyczących samochodu.

Reklama

Wiadomo jedynie, że nowy DeLorean będzie w pełni elektryczny, a jego legendarna sylwetka zostanie najprawdopodobniej zachowana. Podobnie zresztą jak kultowe drzwi w stylu „gullwing”, czyli otwierane do góry, przypominające skrzydła mewy.

Nowy samochód premium 

Wiele wskazuje również na to, że odrodzona marka będzie celować w segment konsumentów premium. Zwiastun nowego DeLoreana pojawił się bowiem również na profilach w mediach społecznościowych luksusowego domu projektowego Italdesign założonego przez Giorgetto Giugiaro. Italdesign publikował zresztą jeszcze w styczniu 2021 r. grafiki przedstawiające projekt odświeżonego designu auta.

DeLorean - historia marki

Historyczna marka DeLorean została ponownie przywrócona do życia kilka lat temu w mieście Humble w Teksasie, jako warsztat zajmujący się renowacją i serwisem wiekowych klasyków tego legendarnego producenta. Angielski mechanik Stephen Wynne przejął zarówno prawa do nazwy DeLorean, jak i zapas oryginalnych części fabrycznych, a po kilku latach postanowił rozszerzyć swoją działalność o produkcję brakujących części do istniejących aut marki.

W 2016 r. Wynne poszedł jeszcze o krok dalej i ogłosił, że w świetle nowego amerykańskiego prawa dotyczącego niskonakładowej produkcji historycznych pojazdów zacznie budować współczesne repliki klasycznego DeLoreana w limitowanej liczbie egzemplarzy. Zapowiedź elektrycznej wersji auta jest więc zwieńczeniem kilkuletniego projektu Stephena Wynna, który aktualnie przeniósł siedzibę marki do miasta San Antonio.

Troy Beetz, dyrektor ds. marketingu DeLoreana, nie potwierdził, czy nowy samochód nadal podlega przepisom dotyczącym produkcji niskonakładowej, ale zapowiedział jednocześnie, że więcej informacji na temat projektu pojawi się latem tego roku.