Termin „restomod” oznacza samochód, który został zbudowany z wykorzystaniem współczesnych metod i może pochwalić się nowoczesnym komfortem, wydajnością i technologią, ale jego design bezpośrednio inspirowany jest klasykiem motoryzacji. Dokładnie tym jest prototyp znany jako Short Wheelbase zbudowany przez brytyjską firmę RML.

Reklama

Kultowy samochód w nowoczesnym wydaniu

Short Wheelbase, przód auta/fot. materiały prasowe Short Wheelbase, przód auta/fot. materiały prasowe

Auto powstało na bazie ikonicznego ferrari 250 GT SWB i na pierwszych zdjęciach, które RML udostępniło w lutym, samochód prezentuje się fenomenalnie. Prototyp posiada karoserię wykonaną z nowoczesnych kompozytów węglowych, które zapewniają mu niezwykłą wytrzymałość przy stosunkowo niskiej masie 1470 kg.

A to oczywiście przekłada się także na osiągi. Pod maską Short Wheelbase znajduje się 5,5-litrowy silnik V12, który docelowo ma pozwolić pojazdowi osiągnąć 100 km/h w 4 sekundy. Prędkość maksymalna ma natomiast wynieść 300 km/h.

Z kolei dzięki nowoczesnym hamulcom, regulowanemu zawieszeniu i innym współczesnym systemom bezpieczeństwa poruszanie się z prędkością bliską maksymalnej nie będzie przerażającym doświadczeniem, co nie byłoby możliwe w przypadku klasycznego ferrari 250 GT. Najważniejsza z punktu widzenia RML ma być bowiem uniwersalność.

 

Short Wheelbase, tył, fot. materiały prasowe Short Wheelbase, tył, fot. materiały prasowe

Naszym celem jest stworzenie czegoś, co faktycznie nada się do użytku, czym mógłbym pojechać stąd do Le Mans, wysiąść i nadal robić swoje — powiedział dyrektor RML Michael Mallock.

Short Wheelbase nigdy nie miał być autem, które przyspieszeniem i maksymalną prędkością ma konkurować z typowymi supersamochodami. Zawsze kładliśmy nacisk na uchwycenie bardziej organicznych wrażeń z jazdy przy mniejszej liczbie ingerencji i bardziej użytkowym charakterze auta dodał Mallock.

Aktualnie RML jest w fazie testów swojego najnowszego prototypu. Auto zostanie poddane „intensywnemu programowi wytrzymałościowemu” w centrum testowym UTAC w Wielkiej Brytanii. Zapewne więc dopiero po zakończeniu tego procesu poznamy więcej szczegółów dotyczących ceny Short Wheelbase’a oraz orientacyjnej daty rozpoczęcia produkcji.