Księżycowy pył sprzedany za pół mln dolarów 

504.375 dolarów – to cena, jaką musi zapłacić szczęśliwy nabywca księżycowego pyłu, który wygrał licytację podczas odbywającej się niedawno Space History Sale organizowanej przez dom aukcyjny Bonhams. Próbka księżycowego pyłu została zebrana przez Neila Armstronga podczas wyprawy Apollo 11 w 1969 roku i była tzw. próbką zapasową.

Reklama

Awaryjny egzemplarz księżycowego pyłu został pobrany na wypadek, gdyby misja Apollo 11 z jakiegoś powodu musiała zostać skrócona.

Co ciekawe próbka pyłu była tak mała, że Bonhams nie podał ich całkowitej wagi. Mimo to, okazała się prawdziwą gratką kosmicznej aukcji, na której sprzedawano wiele artefaktów związanych z misją, która pozwoliła człowiekowi po raz pierwszy stanąć na Księżycu.

Księżycowy pył sprzedany na aukcji / Unsplash - NASA Księżycowy pył sprzedany na aukcji / Unsplash - NASA

Księżycowy pył Neila Armstronga - skomplikowane losy próbki 

Sprzedanie księżycowego pyłu na aukcji Bonhams w pewnym sensie kończy długą i skomplikowaną historię próbki od czasu jej przybycia na Ziemię. Kiedy Neil Armstrong wrócił z misji, miał ze sobą księżycowy pył, który następnie został wypożyczony do muzeum kosmicznego w Kansas. Jednak została stamtąd zabrana przez United States Marshals Service, kiedy to dyrektor muzeum został skazany za sprzedaż kosmicznych artefaktów.

Torba Neila Armstronga z Apollo 11 / Sotheby's Torba Neila Armstronga z Apollo 11 / Sotheby's

Torba Neila Armstronga ostatecznie została sprzedana na aukcji w 2015 roku za sumę 995 dolarów przez Nancy Lee Carlson, która po zakupie wysłała torbę do NASA w celu uwierzytelnienia. Jednak agencja kosmiczna odmówiła zwrotu torby, a Carlson pozwał NASA za bezprawne zajęcie torby i sprawę wygrał. W 2017 roku kosmiczna torba została ponownie wystawiona na aukcji w nowojorskim Sotheby’s. Tym razem została sprzedana za 1,8 mln dolarów.