Krzywy Las z Polski jednym z najbardziej magicznych lasów na świecie

Krzywy Las na Pomorzu Zachodnim to jeden z najbardziej wyjątkowych punktów na mapie Polski. Potwierdza to także Kieron Connolly – autor książki „Lasy: od amazońskiego lasu deszczowego po syberyjską tajgę”- który postanowił przypomnieć społeczeństwu jak ważna i wyjątkowa potrafi być eksploracja leśnego życia.

Reklama

- Iglaste lub liściaste, tropikalne lub umiarkowane, stare lub nowe porosty- istnieje wiele rodzajów lasów. Oczywiście możemy myśleć o nich jako o terenach nietkniętych, ale w rzeczywistości ludzie żyją w lasach od tysięcy lat. Polowaliśmy tam, wycinaliśmy drzewa na opał, zdobywaliśmy drewno (…) Słusznie opłakujemy utratę lasów, ale pomimo ogromnego wylesienia, pożarów i zmian klimatycznych, wciąż istnieją niesamowite miejsca, od Afryki, przez Amerykę, po Europę, gdzie drzewa odzyskują swoją przestrzeń – czytamy w „Lasy: od amazońskiego lasu deszczowego po syberyjską tajgę”.

Kieron Connolly za swoją misję uznał przybliżenie czytelnikom na całym świecie sylwetki magicznych lasów pachnących naturą i historią ludzkości. Książka zawiera przeszło 220 fotografii, które zabiorą nas w podróż po dwudziestu terenach leśnych na sześciu kontynentach.

Znajdziemy tam m.in. Lasy Deszczowe w Amazonii, Park Narodowy Daintree w Australii czy Las Arashiyama w Japonii. Za najbardziej tajemniczy został uznany jednak polski Krzywy Las na Pomorzu Zachodnim...

Krzywy Las na Pomorzu Zachodnim i jego tajemnica

Krzywy Las znajduje się w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino na Pomorzu Zachodnim. To ogromny pomnik przyrody, który skupia w sobie setki bardzo nietypowo uformowanych sosen.

- Nie wiadomo dlaczego 400 sosen w tym zagajniku formuje się w tak dziwny, zagięty sposób. Las został zasadzony ok. 1930 roku i sugerowano, że drzewa, które się w nim pojawiają, zostały poddane pewnej manipulacji. Być może zdecydowano się na nią, ponieważ drewno było wykorzystywane przy produkcji mebli lub przy szkutnictwie? Zapewne pozostanie to tajemnicą – pisze Kieron Connolly.

Cóż, w sieci można znaleźć wiele niezwykle sensacyjnych teorii na temat tego, w jaki sposób powstał Krzywy Las. Jego opiekunowie zapewniają jednak, że poznano już realny powód powstania tak niewiarygodnie ugiętych sosen i wkrótce zostaną rozmnożone!

Niemniej jednak z pewnością ten punkt na mapie Polski można uznać za największą atrakcję przyrodniczą w kraju. Zresztą, co tu wiele mówić, naprawdę można się tam poczuć jak w bajce o magicznym lesie - brakuje tylko magicznych wróżek!

 


Najbardziej magiczne lasy na świecie

Tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej, w książkowym rankingu najbardziej magicznych lasów na świecie Kierona Connolly’ego znalazło się aż dwadzieścia pozycji z całego świata. Które tereny leśne pojawiły się obok Krzywego Lasu?

1. Las Kołczanowy, Południowa Nabia

2. Amazoński Las Deszczowy

3. Las deszczowy i plantacja palm olejowych, Malezja

4. Tonto National Forest, Arizona

5. Pisgah National Forest, Północna Karolina

6. White Mountain National Forest, USA

7. Park Narodowy Daintree, Australia

8. Amazon Rainforest, Peru

9. Keep Forest, California

10. Palmy Woskowe Quindio, Kolumbia

11. Las Arashiyama, Japonia

12. Las Irati, Hiszpania

13. Sajan Wchodni, Rosja

14. Dragon’s Blodd Forest, Jemen

15. Taman Negara, Malezja

16. Tęczowy Eukaliptus, Hawaje

17. Otzarreta, Hiszpania

18. Monteverde Cloud Forest, Kostaryka

19. Jiuzhaigou Valley, Chiny